Цели: развивать навыки коммуникативной компетенции
учащихся в монологичной речи, аудировании и чтении; активизировать
употребление лексики по теме, расширять словарный запас; воспитывать
потребность расширять свой кругозор; развивать коммуникативную
активность на уроке, мотивацию к изучению иностранного языка.
Средства обучения: магнитофонная запись текста «В Вашингтон на
поезде»; видеофильм «Следуйте за мной» (Фрагмент «На вокзале»);
картинки; плакаты; буклеты; слова на доске; учебник Биболетовой М.З. "Enjoy English” для 6 класса; картинки с текстами, диалогами,
грамматическими упражнениями.
План урока:
1. Организационный момент;
2. Контроль домашнего задания;
3. Повторение пройденного материала;
4. Подготовка к введению нового учебного материала;
5. Введение нового учебного материала;
6. Контроль понимания нового учебного материала;
7. Тренировка нового учебного материала;
8. Контроль усвоения нового учебного материала;
9. Закрепление нового учебного материала;
10. Объявление домашнего задания;
11. Подведение итогов урока и оценка работы учащихся.
Ход урока.
План (этапы) урока
|
Деятельность учителя
|
Деятельность учеников
|
Организационный момент
|
Good morning to everybody, our motto today is
"East or West, home is best”. We’re going to speak about traveling and
transport, which we use daily.
|
Good morning.
|
Изучение нового
материала
(введение нового учебного материала, контроль его понимания,
тренировка и контроль усвоения материала).
|
1. Now you’ll be listening the record "By train
to Washington”. Then answer my questions: — When did Richard and Victor arrive
at the station?
- Why did they have to check in Richard’s
suitcase?
- How had Rich traveled to Washington before?
2. We’re going to watch the part of the film " on
the railway station in Great Britain”. And you’ll compare the work of
the railway station in Great Britain and in USA.
3. Almost all people are fond of
travelling. It is very inteeresting to see new places, another towns
and countries. People may travel either for pleasure or on business.
There are various methods of travelling. For me there is nothing like
travel by air, it is more comfortable, more convenient and, of
coursee, far quicker than any other method. There is none of the dust
and dirt of a railway car journey, none of the trouble of changing
from train to steamer and then to another train.
And speak about your reports.
You can also use the following words, which
you’ll find in the blackboard:
amtrak –
название американской железной дороги;
departure – отъезд;
to check in – сдавать багаж;
carry – on baggage – ручная кладь;
non- smoking car – вагон для некурящих;
destination –
место назначения;
downtown – центр
города.
4. Now you’ll be reading the dialogue written in
your cards:
- Hello, is that the booking-office?
I want two second-class sleepers on the Sevastopol express on Saturday.
- I’m sorry, but we are all booked up for
Saturday. I can let you have a separate compartment in a first-class
sleeper on Sunday if you want.
- That’s an express train, isn’t it?
- Yes, it is.
- Two first-class sleepers, then, one upper and
one lower berth.
- O’kay. Here are your tickets.
Have a good trip.
- Thanks a
lot.
|
1.
Ученики слушают запись текста "By train to Washington” и
ответить на вопросы учителя.For example, they arrived an hour before depature; I checked
as it was too big and heavy to take into the car as carry-on baggage.2. Просмотр фрагмента фильма «На вокзале в
Британии». После просмотра учащиеся сравнивают работу железной
дороги в Великобритании и США.3. 2-3
ученика рассказывают о своем любимом виде транспорта. Доклады были
подготовлены заранее.For example, many people like to travel by car. It is
interesting too, because you can see many things in a short time, you
can stop when and where you like, you do not have to buy tickets or
carry your suitcases.4.
Ученики читают по парам диалог.
|
Закрепление материала
|
Please, repeat these words: to travel; by train; by plane (air);
by ship (sea); by car; on foot; to book tickets; a passenger; a
passenger car; a sleeper; a first-class sleeper; a railroad station;
an information bureau; to weigh.
|
Ученики произносят
слова и словосочетания за учителем хором.
|
Задание на дом
|
Your
hometask is Ex.
21, 27, p. 85-87 from Biboletova M.Z. Learn new words, we’ll have dictation. Your marks today are. Now the lesson is over. Thank you.
|
Good bye. |
|