Мета: навчити учнів самостійно складати опис приміщення, розвивати мислення і зв'язне мовлення, виховувати любов до мови. Обладнання: картини (фото) з приміщеннями. Хід уроку І. Організаційна частина. II. Робота з класом. 1. Бесіда з учнями. Як ви розумієте слово "інтер'єр"? Що воно означає? Які типи мовлення знаєте? Який тип мовлення найбільш буде підходити до слова "інтер'єр"? 2. Розподільний диктант. Подані
слова записати у дві колонки: до 1-ої ті, що вказують на місце
розташування (в описі місця вони є "відомим"); до 2-ої - ті, що є
назвами предметів. З'ясувати значення виділених слів, пояснити їх
написання. Шафа, канапа, ліворуч, посередині, крісло, у центрі,
комод, торшер, справа, бра, стелаж, у кутку, м'який куточок, письмовий
стіл, пуф, банкетка, напроти, комп'ютер, підставка, абажур, поруч,
неподалік, портьєра, килим, на стіні, збоку, трохи віддалік, під прямим
кутом, паралельно, портрет. 3. Записати слова, що
відповідають поданим значенням. 3-4 з них увести до самостійно
складеного висловлювання ("У гостях у бабусі", "Новосілля у сусідів").
В основу тексту покласти опис приміщення. 1) Тканий барвистий виріб, переважно ворсистий, що використовується для накриття підлоги, прикриття стін. 2) Невеликі стругані планки, які настеляють на підлогу. 3) Рулонний будівельний матеріал з полімерів, що застосовується для прикриття підлоги. 4) Невелика шафа для зберігання кухонної посуди, столової білизни. 5) Полиця для книг на кілька ярусів. 6) Завіса з тяжкої тканини на дверях чи вікнах. Для довідок: Килим. Паркет. Лінолеум. Буфет або сервант. Стелаж. Портьєра. 4. Скласти опис приміщення за даним планом: шкільної майстерні, бібліотеки. План 1. Розташування приміщення, його площа. 2. Скільки вікон, куди вони виходять? 3. Як і чим освітлюється? 4. Колір стін. Їх оздоблення. 5. Скільки рядів парт чи столів? ІІІ. Самостійна робота. Скласти твір-опис за планом: а) Кімната мого брата. б) Моя кімната. в) Кімната, в якій би я хотів жити. Написати твір в художньому стилі. Пам'ятайте: твір має зачин і кінцівку.
|