ТВІР-РОЗПОВІДЬ НА ОСНОВІ ВЛАСНОГО ДОСВІДУ В ХУДОЖНЬОМУ СТИЛІ
26.04.2011, 14:21:59
Мета:
повторити основні відомості про особливості розповіді як
типу мовлення, сформувати в учнів поняття про особливості розповіді на основі
власного досвіду; удосконалити творчі вміння аналізувати тексти-розповіді
художнього стилю; розвити вміння захоплююче розповідати про побачене й почуте,
бути цікавим співрозмовником; розвивати мовленнєво-комунікативні вміння
п'ятикласників будувати тексти-розповіді в художньому стилі, ураховуючи ситуацію спілкування, викладати
матеріал логічно й послідовно, використовуючи мовні засоби відповідно до комунікативного
завдання і додержуючись єдності стилю мовлення.
Тип уроку:урок розвитку зв'язного
мовлення.
ХІД
УРОКУ
I.
Організаційний момент
II.
Ознайомлення п'ятикласників з темою, метою і завданнями уроку
III.
Підготовча робота до складання твору-розповіді на основі власного досвіду
Актуалізація
опорних знань учнів
►Прослухати текст. З'ясувати стиль мовлення. Виділити в
тексті складові частини розповіді (початок дії, її розгортання і завершення).
Коли п'ятий клас навчання нарешті скінчився, на збори, присвячені
цій
знаменній події, прийшла і вчителька ботаніки Ірина Семенівна.
— Так от, любі діточки,— почала вона,— для того, щоб
збудити вашу цікавість до нового предмета, щоб продовжити добру традицію наших
старших класів, вам треба за літо зібрати колекцію комах.
Цим
ботанічка натякала на гербарій рідного краю, який треба було зібрати минулого
літа. Тоді ми й не думали збирати його, а потім Митько таки знайшов якийсь
гербарій, ми його підписали і здали, навіть не поцікавившись, що воно таке. А
потім до школи прибіг старший Митьків брат, з голосним скандалом забрав той
альбом і нам'яв Митьковому вуха.
Виявилося,
що то гербарій зовсім не рідного краю, бо містив зразки рослин Далекого Сходу,
по-друге, він належав і не Митькові братові, а котромусь із його приятелів. А
по-третє, з'ясувалося — приятель теж узяв його на два дні в себе на роботі (За
Я.Стельмахом).
► Про
які події розповідається в тексті (ті, що відбуваються в момент мовлення, чи
ті, що вже відбулися)? Які мовні засоби вказують на це?
Творче
спостереження з елементами аналізу
►Прочитати твір-розповідь учня-п'ятикласника. Що виражає
заголовок — тему чи основну думку? Знайти
речення, що містить основну думку висловлювання. Якими словами підкреслено в
тексті послідовність дій?
МІЙ
РОБОЧИЙ ДЕНЬ
Я
прокидаюсь о сьомій ранку. Потім застилаю ліжко, умиваюсь і снідаю. Після
цього повторюю уроки і йду до школи.
Там
я кожного дня одержую нові, цікаві й корисні знання. Крім цього, щопонеділка й
щочетверга відвідую факультатив з німецької мови, а щосереди займаюсь у
спортивній секції з баскетболу.
Після
школи приходжу додому й обідаю. Потім я відпочиваю: дивлюся телевізор, читаю
цікаві книжки або слухаю музику. Після нетривалого відпочинку починаю вчити
уроки: спочатку ті, що треба робити письмово, потім — усні.
Вечеряю
о сьомій годині вечора, а близько дев'ятої лягаю спати.
Так
проходить мій робочий день.
►На основі поданого зразка скласти власну розповідь про
свій робочий день.
Складання
твору-розповіді відповідно до комунікативного завдання
►Прочитати уривок розповіді. Які з її частин (початок,
розгортання дії, завершення) відсутні? Усно скласти власний варіант
твору-розповіді.
Ми
чесно дотримувались усіх обмежень, які наклали на нас батьки: не висовувались
із вікна, бо може продути; не стояли в тамбурі — можна випасти; не виймати гроші
з кишень — можуть
украсти; не їли ковбаси чи, не дай, Боже, консервів — можна отруїтись. Якщо
оголосити весь список заборон до кінця, то виникне запитання, що зрештою таки
можна робити... (За Я. Стельмахом).
►Схарактеризувати мовленнєву ситуацію (назвати учасників,
місце, час, умови процесу спілкування).
V.
Самостійне складання твору-роздуму на тему, пов'язану з життєвим досвідом учнів
у художньому стилі
Ситуативне
завдання на основі спеціально створеної мовленнєвої ситуації (робота за
варіантами)
►Варіант 1. Уявити ситуацію: вам
потрібно розказати про події, свідком або учасником яких ви були. Скласти
варіант розповіді, дібравши заголовок.
Варіант
2. Уявити
себе на місці автора, який почав свою розповідь словами Якось одного літнього
дня відбулась подія, яка трохи змінила моє життя... Скласти твір-розповідь,
ілюструючи її прикладами із власного життя, так, щоб авторська тема була
розкритою.
VI.
Підсумок уроку
VII.
Домашнє завдання
1.
Завершити роботу над складанням письмового твору-розповіді, почату на уроці.
2.
Скласти усну розповідь на тему «Сім днів повної свободи, або як я провів
весняні канікули».