Мета.
Виховувати почуття поваги до усіх членів сім’ї, викликати бажання
вчитися у своїх батьків; вчити виразно читати віршовані твори;
збагачувати словниковий запас учнів. Матеріал уроку.
«Приховала» - з народного, О.Орач «Вчуся у мами». П.Осадчук «Я навчаюся
у тата». «Наш Андрійко вище Гната» - скоромовка. В.Багірова «Бабця
спить». На картках: Деформований текст
«Сім’я», пам’ятка, вірш О.Дерманського «Справжній мамонт». Методи,
прийоми і види роботи: Метод постановки запитань, метод
узагальнення, мовчазне і голосне читання, виразне і за особами,
вибірковий переказ, читання деформованих текстів, загадки, бесіда,
словникова робота.
Хід уроку
І.
Організація класу. Мовна розминка 1. Відгадування
загадки Цифра ця усім говорить Скільки днів до тижня входить. А
як поряд стане буква «Я», То це буде вже … (Сім’я).
2.
Робота зі скоромовкою. 1) читання вчителем; 2) вибіркове читання
хором: – Хто вищий Гната? – Хто вищий Андрійка? – Хто вищий
за тата? – А хто це татів тато? – Що вище за дідуся? –
Читання «Потяг» (набирає хід)
ІІ.
Перевірка Д/З Інсценування вірша Володимира Лучука
«Тільки мама».
ІІІ.
Повідомлення теми і мети уроку. Прочитати тему. «У
као – а + л + і риі – и + дан – а + о + ї сяі – я + м’+ ї» Про кого
ми будемо читати твори?
ІV.
Робота по темі. 1)Читання тексту з деформованими
словами, та відновлення тексту з пропущеними словами. а) Самостійне
мовчазне читання. б) «Збирання тексту по реченням», голосне читання
по одному реченню. в) Читання «ланцюжком». г) Виразне читання.
2)
Бесіда по тексту. – Що ви взнали про тата і маму, бабусю і дідуся,
братиків і сестричок? – А що ви даєте своїм рідним?
3)
Пам’ятка 1.До всіх у родині я уважний і ласкавий. 2.Кажу тільки
правду. 3.Роблю всім тільки приємне. 4.Не завдаю ні прикрощів,
ні болю рідним. а) читання вголос хором; б) Як розумієте кожний
пункт пам’ятки? в) вклеювання пам’ятки у щоденник.
V.
Робота над прислів’ями а) Прочитайте прислів’я,
вставляючи пропущені букви. В...е к...пиш, лиш.. т..т й м..м.. – ні.
Д..т..на пл..че, а м..т..рі б..ляч.. . З..л..то і ср..ло не
ст.. рі..ть, а б..тько й м..ти ц..ни не м..ють. б) Які прислів’я ви
дібрали до прочитаних текстів? Сьогодні ми ще будемо читати вірші
про наших рідних і ці твори допоможуть ще краще розуміти зміст цих
прислів’їв.
5.
Робота над усмішкою «Приховала». а) Читання вчителем. –
Подумайте, що це – вірш, оповідання чи усмішка? б) Бесіда: – Між
ким ведеться розмова? – Кого стосується заголовок? – Чи справді
мама приховала щось? – А ви чуєте від мами такі слова? – Яке з
прислів’їв, що читали, підходить до усмішки? в) Читання в парах, в
особах (двічі), міняючи ролі.
6.
Вірш О.Орача «Вчуся у мами», П.Осадчука «Я навчаюся у тата», В.Багірової
«Бабця спить» (пропонуються до опрацювання дома) вчитель проводить
підготовчу роботу за планом:
а)
Виразне читання вірша вчителем «Вчуся у мами» – Хто усього
вчиться у мами? «Я навчаюся у тата» – Хто вчиться у тата? «Бабця
спить» – Як онук ставиться до бабусі? б) словникова робота
с.82, 83. – Які прислів’я підходять до кожного вірша?
VI.
Підсумок Як підсумок, я пропоную вам прислів’я «Три
біди».
Три
біди є в людини – смерть, старість і погані діти.
Старість
неминуча, смерть – невблаганна, перед нею не можна зачинити двері свого
дому. А від поганих дітей можна дім зберегти, як від вогню. І це
залежить не лише від батьків, а й від дітей. Хоч ви ще не зовсім дорослі
і вам ще далеко до старості, але пам’ятайте народну мудрість: «Все що
робиш для когось, робиш для себе.» Все повернеться до вас, зроблене
вами, і погане, і добре. Пам’ятайте Божу заповідь: «Шануй батька і матір
свою». І за тими правилами повинна жити кожна людина. а за
гарну працю на уроці, я дарую вам цікавий віршик Олександра Дерманського
«Справжній мамонт». Справжній мамонт
Мале
мамонтенятко Спиталося у татка: - Цікаво дуже знати, Що ми
за звірі, тату? - Хіба не знаєш сам ти, - Сказав татусь, - ми
мамонти.
-
Неправильно! Неправильно! Нічого ви не тямите, Ніякі ми не
мамонти. З усіх нас тільки мама – Єдиний справжній мамонт. Якщо
ж поміркувати, То ви, татусю, - Татонт.
Прийшов
малюк до діда, Старий якраз обідав. - Скажіть, дідусю, хто ви? –
Почав малий розмову. Дідусь повів бровами: - Ну, як це хто?
Я – мамонт.
-
Неправильно! Неправильно! Нічого ви не тямите, Ніякі ми не
мамонти. З усіх нас тільки мама – Єдиний справжній мамонт. А
наш вухатий тато – Звичайний собі Татонт. І ви не мамонт, діду,
Ви – натуральний Дідонт…
Малий
стареньку бабу Стрів під розлогим грабом. - Скажіть, бабусю,
прямо: Ви мамонт чи не мамонт? Бабуся здивувалась, Подумала й
сказала: - Що за питання дивне? Я – мамонт. Безсумнівно!
-
Неправильно! Неправильно! Нічого ви не тямите, Ніякі ми не
мамонти. З усіх нас тільки мама – Єдиний справжній мамонт. А
наш вухатий тато – Звичайний собі Татонт. Дідусь – звичайний
Дідонт, А ви, шановна бабо… Ви… мій ласкавий Бабонт!..
З
такими-от думками Ішов малий стежками… Й зрадів, зустрівши маму:
- Нарешті справжній Мамонт!!! |