Мета: осмислити внутрішню суть Феногена, Ліхтаренка,
Золотницького, Соні й Калиновича, Зозулі та інших персонажів;
поглиблювати моральні позиції десятикласників, формувати в них свідоме
несприйняття аморальності таких персонажів, як Пузир, Ліхтаренко,
Феноген, Маюфес тощо; сприяти активному виявленню кожним учнем власних
морально-етичних переконань.
Хід уроку
I. Організаційний момент. Оголошення теми та мети уроку.
II. Актуалізація опорних знань.
Письмова вікторина:
— Визначити жанр твору «Хазяїн».
— Проти кого спрямована сатира у п’єсі?
— В яких творах зарубіжної літератури розкрито згубний вплив грошей?
— Вказати основну рису характеру Пузиря.
— Чим схожі на Пузиря Ліхтаренко та Феноген?
III. Робота над новим матеріалом.
1. Постановка проблеми. Що означає поняття «честь»? (Тлумачний словник
містить таке визначення: «Честь — сукупність вищих моральних принципів,
якими людина керується у своїй громадській і особистій поведінці;
повага, пошана, визнання кого-небудь, чого-небудь; те, що дає право на
шану, повагу, визнання»).
2. Бесіда за твором.
— Де вперше в комедії ми зустрічаємося з Феногеном? Коли з’являється
перша інформація про Ліхтаренка?
— Які риси Феногена та Ліхтаренка найбільше впадають у вічі?
— Про що домовляються Феноген та Ліхтаренко?
— Чому «відстає» від них економ Зелінський?
— Які аморальні особи діють поза лаштунками? (Петро Михайлов, Гаврило
Чобіт, Петренко, Зенделевич, Хаскель, Крачковський)
— Як ви ставитеся до поміщика Золотницького?
— Ваше бачення образів Соні та Калиновича.
3. Читання за особами.
Учні мали домашнє завдання: ґрунтовно опрацювати текст, виписати цитати
до образів. Бажано, щоб були «озвучені» такі епізоди (якщо дозволяють
обставини, можна інсценізувати одну зі сцен):
1. Дія перша. Ява ІІ. Розмова Маюфеса та Феногена.
2. Дія перша. Ява ХІІІ. Розмова Пузиря і Золотницького.
3. Дія друга. Ява Х. Розмова Соні й Калиновича.
4. Дія друга. Ява ХІ. Розмова Феногена з Ліхтаренком.
5. Дія друга. Ява ХІІ. Ліхтаренко, Феноген, Зозуля.
4. Усний роздум — спостереження «Честь і безчестя персонажів комедії
«Хазяїн».
(Рекомендації для учнів (у процесі відповідей десятикласники
використовують виписані вдома цитати до образів-персонажів):
— Поміркувати, чому саме таку тему обрано.
— Для кого з героїв щось важить честь?
— Чому Пузир, Ліхтаренко, Феноген та інші говорить про честь,
прикриваються нею, а діють за законами безчестя?
— Які почуття викликають у вас персонала твору? 5. Гра «Хто з героїв
комедії «Хазяїн» сказав?..»
• «Всякий чорт прийде сюди голодний, а ти його годуй. Нема, щоб з
собою привіз солонини там, чи що. Нехай не звикають».
• «Я нічого такого не беру, не краду — боже сохрани! Я так роблю,
щоб все те, що є в хазяїна, було ціле і щоб мені була користь! Це
комерчеський гендель!»
• «Земля, скот, вівці, хліб, комерція, бариші — оце життя! А для
чого ж тоді, справді, і жить на світі, коли не мать цього нічого?»
• «...я лічу вас далеко біднішим від себе, і будьте певні, що у
приймаки я до вас не піду ніколи!»
• «Поети есть сіль землі, гордість і слава того народа, серед
котрого з’явились; вони служать вищим ідеалам...»
• «У мене все тіло труситься від жаху, що у нас таким хлібом
годують людей...»
• «Чудні люде! Голодних годуй, хворих лічи, школи заводь,
пам’ятники якісь став!.. Повигадують собі ярма на шию і носяться з ними,
а вони їх муляють, а вони їм кишені продирають. Чудні люде!»
(Відповіді: 1,7 — Пузир, 2 — Ліхтаренко, 3 — Феноген, 4 — Калинович, 5 —
Золотницький, 6 — Соня).
ІV. Підсумок уроку.
— Для кого з персонажів важливе поняття честі?
— Хто з більшою чи меншою мірою умовності може бути названий людиною
честі?
(Інформаційно-аналітичний додаток для вчителя: очевидно, людиною честі
ми можемо назвати юнака Зозулю, на якого Ліхтаренко та Феноген звели
наклеп, а Пузир звільнив його як злодія. Зозуля говорить наклепникам:
«Та скоріше б у мене рука відсохла, ніж протягнулась до чужого, скоріше б
мозок мій висох в голові, ніж прошептав мені думку украсти! Невже ні в
кого з вас не поворухнеться серце жалем на мої правдиві слова, що я так
щиро вам кажу? ...серия в вас немає, а честь давно вже потеряли, бо ви
самі злодюги і не повірите нікому, що він не краде, так, як ви... Кати
бездушні ви!» Доведений до відчаю, Зозуля повісився.
Існує поняття честі й для родовитого поміщика Петра Петровича
Золотницького. Це він змушує Пузиря (хоча й хитрістю — купивши в нього
халат) дати гроші на пам’ятник Котляревському. Але йому, як і Соні та
Калиновичу, не вистачає сили волі, мужності протистояти грубій силі
Пузиря.
Поняття честі існує й для шахмейстра Куртца, який не звик обдурювати
людей і, купуючи овець, не хоче наживатися на людському горі, даючи таку
ціну, яку просять селяни.
Всі інші персонажі — Пузир, Ліхтаренко, Феноген, Маюфес, Зелінський — це
люди, для яких не існує поняття честі. Втративши ЇЇ давно, вони
навіть не усвідомлюють потреби в ній. I в той же час кожен з них
прагне створити ілюзію честі. Наприклад, Маюфес, пропонуючи Пузиреві
авантюру з переховуванням овець банкрута Петра Михайлова, говорить: «Все
діло треба вести без документів, на честь! А кому ж повірить: тілько
таким хазяїнам, як ви!.. Ваше слово для всії околиці — закон...»).
Чи є актуальною проблема честі в наш час? Чи
відзначаються особливою чесністю сучасні пузирі, маюфеси, ліхтаренки,
феногени?
V. Завдання додому.
1. Письмовий роздум-спостереження «Честь і безчестя персонажів комедії
«Хазяїн». 2. Підготовка усних виступів (на основі рефератів, які учні,
отримавши індивідуальні завдання, готують заздалегідь) за п’єсами І.
Карпенка-Карого «Наймичка», «Безталанна», «Мартин Боруля», «Сто тисяч». |