Мета: визначити тематичне спрямування п’єс та актуальність їх
проблематики; розвивати вміння десятикласників аналізувати тематику та
проблематику драматичного твору; розвивати в учнів милосердя,
співпереживання; осуд та активне несприйняття скупості, аморальності,
грубого, жорстокого ставлення до людини тощо.
Види роботи на уроці: виступи учнів (на основі рефератів), бесіда
з елементами дискусії.
Хід уроку
I. Організаційний момент. Оголошення теми та мети уроку.
II. Актуалізація опорних знань. Конкурс ерудитів.
— Скільки оригінальних п’єс створив І.К. Карпенко-Карий?
— Назвіть ці п’єси.
— Прізвище якого персонажа п’єси Т. Шевченка «Назар Стодоля» І.
Тобілевич узяв для свого псевдоніма?
— Назвіть першу друковану п’єсу Карпенка-Карого.
— Які ролі виконував Карпенко-Карий у своїх п’єсах?
— Яку первісну назву мала драма «Бурлака»?
— У яких п’єсах Карпенка-Карого, що являють собою дві частини задуманої
трилогії, діє один і той самий головний герой.
— На основі яких фактів написана комедія «Мартин Боруля»?
— Яку первісну назву мала драма «Безталанна»?
— За що Гнат мстив Варці, одружившись на Софії? («Безталанна»)
(Довідка: 1 — вісімнадцять; 2 — «Бурлака», «Розумний і дурень»,
«Наймичка», «Безталанна», «Підпанки», «Бондарівна», «Мартин Боруля»,
«Сто тисяч», «Батькова казка», «Сава Чалий», «Хазяїн», «Суєта»,
«Житейське море», «Гандзя», «Понад Дніпром», «Чумаки», «Паливода ХVІІІ
століття», «Лиха іскра поле спалить і сама щезне»; 3 — Гната Карого; 4 —
«Бурлака»; 5 — Калитки, Мартина Борулі, діда Мірошника та ін.; 6 —
«Чабан»; 7 — «Суєта» і «Житейське море»; 8 — батько драматурга прагнув
здобути дворянський титул, але зашкодила буква у прізвищі: в одному з
документів було — Тобелевич; 9 — «Хто винен?»; 10 — йому набрехали, що
бачили Варку з іншим парубком).
III. Опрацювання нового матеріалу.
1. Вступне слово вчителя про творчість І.К. Карпенка-Карого.
І. Карпенко-Карий є найвидатнішим українським драматургом другої
половини ХІХ — початку ХХ ст. Його ім’я можна сміливо поставити поруч з
такими класиками світової драматургії, як Бернард Шоу, Генрік Ібсен,
Герхард Гауптман та ін.
Іван Франко високо цінував талант письменника, зазначаючи, що цей митець
здатний «обняти такий широкий горизонт». В українській драматурги до
Карпенка-Карого сюжет п’єси будувався здебільшого на якійсь любовній
колізії. Іван Карпович уже в перших своїх драмах відходить від цього
шаблону.
Прокладаючи нові шляхи українській драматургії, письменник рішуче
виступав і проти надмірного етнографізму. Так, у полемічному листі до М.
Старицького від 8.10.1884 року драматург писав до М. Старицького (в цей
час Карпенко-Карий працював над драмою «Безталанна») про те, що треба
«заглибитися в душу народу» й уникати перенасичення твору «етнографією,
якої й так досить у наших п’єсах».
Отже, діапазон п’єс I. Карпенка-Карого широкий як у жанровому,
так і тематично-ідейному аспекті. Від соціально-побутової драми до
історичної трагедії, від побутової комедії до соціальної сатири — такий
шлях пройшов цей видатний майстер драматичного слова.
2. Загальний огляд-аналіз п’єс «Наймичка», «Безталанна», «Мартин Боруля»
і «Сто тисяч» (виступи учнів на основі письмових рефератів).
Штрихи до виступів.
• «Безталанна» і «Наймичка» — це видатні зразки психологічної
соціально-побутової драми в українській літературі. Про «Безталанну» I.
Франко писав: «Ця драма показує нам з якоюсь майже дошкульною
пластичністю душну й темну атмосферу сучасного українського села, де
безліч сил складається на те, щоб підкопати в людях те, що в них чисте й
здорове, а ніщо не розбуджує, не підтримує в них почуття обов’язку і
громадської свідомості».
• Головних персонажів драми «Безталанна» (1886) — Гната,
Варку, Софію — письменник показує не лише в домашній обстановці, а й на
вечорницях, під час сватання та в інших обставинах тогочасної
української дійсності.
• У п’єсі «Наймичка» автор показує трагічну долю нещасної
дівчини-наймички Харитини (до речі, ролі Софії у «Безталанній» та
Харитини в «Наймичці» геніально грала у виставах «театру корифеїв» Марія
Заньковецька). Харитина стала жертвою розбещеного багатія Цокуля:
знеславлена ним, дівчина топиться. Задум цієї п’єси в Карпенка-Карого
визрівав давно: драматург мріяв змалювати образ благородно, чесної,
незайманої селянської дівчини.
• Новим явищем в українській драматургії була комедія «Мартин
Боруля» (1886).
• Варто вказати на певний автобіографізм твору (домагання
дворянських прав батьком I. Карпенка-Карого — Карпом Адамовичем
та ін.). У гонитві за примарним дворянством Мартин Боруля зазнає
моральних втрат, бо його поведінка, манери, вчинки стають неприродними і
викликають і сміх, і жаль.
• «Мартин Боруля», хоч і має назву комедії, є, по суті, глибоко
соціальною драмою. За ЇЇ начебто веселим сміхом відчувається
гоголівське: «Над чим смієтесь? Над собою смієтесь!» Саме в такому
напрямі творив свого Борулю I. Карпенко-Карий.
• Герасим Калитка, головний персонаж комедії «Сто тисяч»,
жорстокіший і хитріший за Мартина Борулю. Це людина, яка вже давно
переступила межу людяності й моралі. Єдиним фетишем, талісманом і
смислом життя Калитки стали гроші. Заради збагачення цей «Пузир у
мініатюрі» кидається в авантюру, але натрапляє на ще більшого від себе
пройдисвіта і зазнає збитків: за три тисяч! справжніх карбованців купляє
навіть не сто тисяч фалыпивих, як обіцяв Герасимові Невідомий, а мішок
чистого паперу.
3. Проблемна дискусія.
— Гнат — не тільки винуватець, а й жертва трагедії.. Ствердіть
або заперечте (аргументовано) цю думку.
— Чи можна Харитину звинуватити в малодушності, оскільки вона покінчила
життя самогубством?
— I Мартин Боруля, і Герасим Калитка прагнули піднятися на вищий
соціальний щабель, але кожен своїм способом. На чиєму ви боці?
IV. Підсумки уроку.
— Місце драматургії I. Карпенка-Карого в українській та світовій
літературі.
— Сутність новаторства видатного драматурга.
— Яким є тематичний та жанровий діапазон п’єс I.
Карпенка-Карого?
— Який із його творів ви визначили б як шедевр із шедеврів і чому?
— Що б ви додали тепер, поглибивши відомості про життя і творчість
— I. Карпенка-Карого, до його літературного портрета
V. Завдання додому.
1. Скласти стислий, але повногранний літературний портрет I.
Карпенка-Карого (письмова творча робота).
2. Шдготуватися до тематичної атестації за творчістю Т.К.
Карпенка-Карого. |