Т  И  Н  Е  Й  Д  Ж  Е  Р  Ы

Для тех, кто учится и учит


Главная Мой профиль Выход                      Вы вошли как Гость | Группа "Гости" | RSS
Понедельник, 29.04.2024, 20:04:13
» МЕНЮ САЙТА
» ОТКРЫТЫЙ УРОК

 РУССКИЙ ЯЗЫК

РУССКАЯ ЛИТЕРАТУРА

НАЧАЛЬНАЯ ШКОЛА

УКРАИНСКИЙ ЯЗЫК

ИНОСТРАННЫЕ ЯЗЫКИ

УКРАИНСКАЯ ЛИТЕРАТУРА

ЗАРУБЕЖНАЯ ЛИТЕРАТУРА

МАТЕМАТИКА

ИСТОРИЯ

ОБЩЕСТВОЗНАНИЕ

БИОЛОГИЯ

ГЕОГРАФИЯ

ФИЗИКА

АСТРОНОМИЯ

ИНФОРМАТИКА

ХИМИЯ

ОБЖ

ЭКОНОМИКА

ЭКОЛОГИЯ

ФИЗКУЛЬТУРА

ТЕХНОЛОГИЯ

МХК

МУЗЫКА

ИЗО

ПСИХОЛОГИЯ

КЛАССНОЕ РУКОВОДСТВО

ВНЕКЛАССНАЯ РАБОТА

АДМИНИСТРАЦИЯ ШКОЛЫ

» РУССКИЙ ЯЗЫК
МОНИТОРИНГ КАЧЕСТВА ЗНАНИЙ. 5 КЛАСС

ОРФОЭПИЯ

ЧАСТИ РЕЧИ


ТЕСТЫ В ФОРМАТЕ ОГЭ.
   5 КЛАСС


ПУНКТУАЦИЯ В ЗАДАНИЯХ И
  ОТВЕТАХ


САМОСТОЯТЕЛЬНЫЕ
  РАБОТЫ.10 КЛАСС


КРОССВОРДЫ ПО РУССКОМУ
  ЯЗЫКУ
» ЛИТЕРАТУРА
ВЕЛИЧАЙШИЕ КНИГИ ВСЕХ
  ВРЕМЕН И НАРОДОВ


КОРИФЕИ ЛИТЕРАТУРЫ

ЛИТЕРАТУРА В СХЕМАХ И
  ТАБЛИЦАХ


ТЕСТЫ ПО ЛИТЕРАТУРЕ

САМЫЕ ИЗВЕСТНЫЕ МИФЫ И
  ЛЕГЕНДЫ


КРОССВОРДЫ ПО ЛИТЕРАТУРЕ
» ИСТОРИЯ
» АНГЛИЙСКИЙ ЯЗЫК
ИНОСТРАННЫЕ ЯЗЫКИ.
  РАЗГОВОРНЫЕ ТЕМЫ


САМОСТОЯТЕЛЬНЫЕ РАБОТЫ
  ПО АНГЛИЙСКОМУ ЯЗЫКУ


ТЕСТЫ ПО ГРАММАТИКЕ
  АНГЛИЙСКОГО ЯЗЫКА


ТЕМАТИЧЕСКИЙ КОНТРОЛЬ.
  9 КЛАСС


ПОДГОТОВКА К ЕГЭ ПО
  АНГЛИЙСКОМУ ЯЗЫКУ


КРОССВОРДЫ ПО
  АНГЛИЙСКОМУ ЯЗЫКУ
» МАТЕМАТИКА - ЦАРИЦА НАУК
» БИОЛОГИЯ
» ГЕОГРАФИЯ
» ФИЗИКА
» Категории раздела
РУССКИЙ ЯЗЫК [380]
УКРАИНСКИЙ ЯЗЫК [255]
ИНОСТРАННЫЕ ЯЗЫКИ [471]
РУССКАЯ ЛИТЕРАТУРА [699]
УКРАИНСКАЯ ЛИТЕРАТУРА [264]
ЗАРУБЕЖНАЯ ЛИТЕРАТУРА [190]
МАТЕМАТИКА [307]
ИСТОРИЯ [318]
ФИЗИКА [233]
БИОЛОГИЯ [341]
ХИМИЯ [262]
ГЕОГРАФИЯ [180]
АСТРОНОМИЯ [57]
ИНФОРМАТИКА [214]
О Б Ж [195]
ЭКОНОМИКА [98]
ЭКОЛОГИЯ [146]
ФИЗКУЛЬТУРА [257]
МУЗЫКА [172]
ИЗО [191]
НАЧАЛЬНАЯ ШКОЛА [638]
ТЕХНОЛОГИЯ [197]
ВНЕКЛАССНАЯ РАБОТА [371]
КЛАССНОЕ РУКОВОДСТВО [206]
АДМИНИСТРАЦИЯ ШКОЛЫ [134]
ПСИХОЛОГИЯ [69]
МХК [74]
ОБЩЕСТВОЗНАНИЕ [65]

УСНА Й ПИСЬМОВА ФОРМИ ТЕКСТУ. ПРОСТИЙ ПЛАН ГОТОВОГО ТЕКСТУ. НАВЧАЛЬНЕ АУДІЮВАННЯ ТЕКСТУ МОНОЛОГІЧНОГО ХАРАКТЕРУ
27.04.2011, 12:39:52

Мета: на основі знань, одержаних у початкових класах, сформувати в учнів поняття про усну й письмову форми мовлен­ня, простий план висловлювання; удосконалити вміння визначати тему й основну думку висловлювання, розріз­няти усну й письмову форми мовлення, знаходити взаємообумовлені змістові частини тексту — підтеми й мікротеми, засоби їх зв'язку між собою, ділити текст на абзаци; формувати вміння формулювати мікротеми однієї загаль­ної теми, складати простий план; удосконалити мовлен­нєво-комунікативні вміння сприймати на слух незнайоме за змістом висловлювання і з одного прослуховування ро­зуміти зміст тексту; за допомогою мовленнєво-комуніка­тивного дидактичного матеріалу розширити знання учнів про рослинний світ, сприяти осмисленню краси природи.

Внутрішньопредметні зв'язки:

Лексикологія: засвоєння нових слів.

Тип уроку: урок розвитку зв'язного мовлення.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Повідомлення теми, мети й завдань уроку

III. Розвиток пошукової пізнавальної активності учнів у процесі виконання практичних завдань

Творче спостереження з елементами аналізу

Прочитати текст. Визначити, що відображає заголовок тему чи основну думку. Звернути увагу на виділені у тексті слова. Чи мож­на вважати їх ключовими (такими, що допомагають розкрити загаль­ну логіку висловлювання)?

НАДХОДИТЬ ОСІНЬ

Давно повилітали пташенята з гнізд. Вилиняли й знову вкрилися новим пір'ям їхні батьки й матері.

У табуни збираються пташки, що будуть відлітати в чужі, далекі теп­лі краї.

Покинули свої хатки-шпаківниці чорно-рябенькі шпаки. Величез­ними табунами літають вони над ланами, луками. Ось табун опустився на скошений луг. Перемовляючись, шпаки моторно бігають і живляться комахами, які ще не поховалися в землю, під коріння в щілинки.

Здалеку здається, що на телеграфні дроти нанизано намисто. То си­дять сотні ластівок, які ось-ось полетять на південь. Адже ластівки дуже рано відлітають від нас.

Поважно бродять по болоту сім'ї лелек у своєму чорно-білому вбранні.

Скоро перша паморозь посріблить траву, листя кущів і дерев (За О. Копиленком).

До кожного абзацу дібрати й записати питання. Чи можна їх вико­ристати як пункти плану? Усно дайте відповіді на сформульовані пи­тання.

До якої форми мовлення (усної чи писемної) належить текст? Свою думку обґрунтуйте. За яких умов цей текст можна віднести до усної форми?

Коментар учителя. Виклад змісту в тексті має бути логічним і послі­довним. Засобом досягнення цього є виділення підтем (складових час­тин загальної теми) і висвітлення їх у такому порядку, якого вимагають смислові зв'язки між ними.

Заголовки, що відбивають зміст кожної підтеми, становлять план тексту. План складають і за готовим текстом, і як орієнтир для створен­ня тексту.

Пункти плану можуть бути сформульовані як розповідні (Природа нашого краю), питальні (У чому чарівність природи нашого краю?) або спо­нукальні речення (Бережіть природу).

Частини тексту, які висвітлюють окрему підтему (мікротему), виді­ляються в абзаци.

Відтворення деформованого тексту

Прочитати речення. З'ясувати, чи становлять вони зв'язне вислов­лювання. Розставити абзаци так, щоб зміст тексту відповідав пода­ному плану.

1. Різноманітний світ нашої планети.

2. Рослини зелені друзі людини.

3. Людина і рослини.

4. Збіднення рослинності в різних країнах.

5. Бережіть неповторність свого рідного краю.

БЕРЕЖІМО БАГАТСТВА ПЛАНЕТИ

Людське життя немислиме без рослин. Недарма їх називають зеле­ними друзями людини. Рослини забезпечують нашу атмосферу киснем. Вони дають нам основні продукти харчування. З них утворилися вели­чезні паливні багатства.

У наш час з усіх кінців земної кулі лунають голоси вчених, які з три­вогою повідомляють про значне збіднення рослинності в різних країнах. В окремих країнах створено «Червоні книги», які місять відомості про рідкісні види їхньої аборигенної флори. «Червона книга це не просто перелік видів для ознайомлення з ними. Рослини, занесені до неї, охо­роняються законом.

Якщо ви любите свій рідний край, то зробите все можливе, щоб збе­регти його неповторність.

Надзвичайно різноманітний світ нашої планети. Він дивує нас ба­гатством видів, форм, барв, надзвичайними плодами, чарує своєю не­повторною красою, вабить нерозгаданими таємницями.

У давнину людина майже повністю залежала від природи, але брала з рослинного світу не так уже й багато. Та згодом, з розвитком промис­ловості, господарської діяльності, вплив людини на природу стає все по­мітнішим, призводить до зміни флори (За В. Протопоповою).

Лексична робота: пояснення значення словосполучення абориген­на флора. (Сукупність усіх видів рослин, що ростуть на певній тери­торії.)

Зіставити відновлений текст із планом. Визначити основну думку висловлювання.

Творче конструювання. Назвати рослини вашого краю, занесені до Червоної книги. Описати одну з них.

Стилістичний аналіз тексту

Прочитати текст. Визначити тему й основну думку. Дібрати заголо­вок, що виражав би тему висловлювання.

У зеленому океані лісів друге місце за площею посідає сосна зви­чайна. Її можна зустріти на дикій півночі, болотах Полісся, по гірських схилах та рівнинах. Вона скріплює корінням землю, захищаючи її від руйнування, зберігає чистоту річок, очищає повітря. Сосна — унікальне дерево-аптека. У медицині використовується хвоя і живиця, також речо­вини, одержані внаслідок сухої перегонки деревини. Ефірну олію з хвої добувають для парфумерної промисловості і медицини. Хвоя — неви­черпне джерело вітамінів, аскорбінової кислоти, білків. Неможливо на­звати галузь народного господарства, що могла б обходитися без живиці або продуктів її переробки (З журналу).

Визначити мікротеми, що розкривають зміст загальної теми. Поді­лити текст на абзаци. Скласти простий план.

IV. Проведення навчального аудіювання публіцистичного тексту розповідного характеру з елементами опису

Читання вчителем незнайомого тексту від початку до кінця і сприймання його учнями

РОСЛИНИ-ЦІЛИТЕЛІ

Незвичайні цілющі властивості мають культурні представники зеле­ного світу — усім нам відомі овочі, фрукти та ягоди.

Візьмемо таку буденну і прозаїчну культуру, як картопля. Мало хто знає, що споживання варених бульб сприяє лікуванню шлунку, знижує тиск. Поряд з ромашкою відвар картоплі використовують і як протиза­пальний засіб.

Капуста... Ця городня культура багата на вітаміни, містить у своє­му складі йод, фтор, залізо, магній, калій, кальцій та інші елементи. На плантаціях білокачанної, як у сосновому лісі чи горіховому гаю, дихається вільно і легко. Застосовується від кашлю та цукрового діа­бету.

У вас порушений кровообіг, ви сліпнете... Споживайте моркву! Збе­реженню гостроти зору сприяють також дині та гарбузи.

Багатий букет цілющих властивостей має кавун. Його корисно спо­живати при захворюванні кровоносної системи й органів виділення. Кавунний сік поліпшує роботу серця.

Не менші лікувальні властивості мають огірки. Їхнім соком прога­няють кашель.

Корисні петрушка, щавель, квасоля, буряки, бруква. А що вже гово­рити про цибулю і часник! Це чи не найкращі «лікарі» домашнього го­роду (З кн. «Відкриття, пошуки, знахідки»).

Визначити тему висловлювання. Назвати мікротеми, що розкрива­ють загальну тему. Скласти план у формі розповідних речень.

Виконання творчих завдань тестового характеру за змістом тексту

Учням пропонуються завдання з конструйованими відповідями з ме­тою одержання більш-менш достовірних результатів.

1. Що відображає заголовок тексту — тему чи основну думку?

2. Що автор називає «культурними представниками зеленого світу»?

3. Яка городня культура сприяє лікуванню шлунку, знижує тиск?

4. Назвіть рослину, яка, крім картоплі, використовується як протиза­пальний засіб.

5. Що у своєму складі містить йод, фтор, залізо, магній, калій, каль­цій?

6. Для лікування яких хвороб застосовується капуста?

7. З якою метою потрібно споживати моркву?

8. Які городні культури сприяють збереженню гостроти зору?

9. Сік якого овочу поліпшує роботу серця?

10. Назвіть лікувальні властивості огірків.

11. Які рослини автор називає найкращими «лікарями» домашнього го­роду?

12. Визначити форму тексту (письмова чи усна).

V. Узагальнення зробленого на уроці

VI. Домашнє завдання

1. Скласти письмове зв'язне висловлювання з теми «Голубі артерії України» за планом:

1) Вода — невичерпне благо й дарунок природи.

2) Дніпро — головна річка України.

3) Річки мого краю.

4) Бережіть голубі артерії України.

2. Підготувати усне повідомлення про те, які лікарські рослини, овочі і фрукти використовуються у вашій сім'ї. Скласти план майбутньої розповіді.
Категория: УКРАИНСКИЙ ЯЗЫК | Добавил: tineydgers | Теги: для вчителя, українська мова, план-конспект уроку, Урок української мови, скачати безкоштовно, урок украинского языка, відкритий урок
Просмотров: 2812 | Загрузок: 0 | Рейтинг: 5.0/1
» Поиск
» АСТРОНОМИЯ

УДИВИТЕЛЬНАЯ
  АСТРОНОМИЯ


ЗАГАДОЧНАЯ СОЛНЕЧНАЯ
  СИСТЕМА


АСТРОНОМИЯ В ВОПРОСАХ И
  ОТВЕТАХ


УДИВИТЕЛЬНАЯ
  КОСМОЛОГИЯ


КРОССВОРДЫ ПО АСТРОНОМИИ

» ИНФОРМАТИКА

ЗАНИМАТЕЛЬНАЯ
  ИНФОРМАТИКА


К УРОКАМ
  ИНФОРМАТИКИ


СПРАВОЧНИК ПО
  ИНФОРМАТИКЕ


ТЕСТЫ ПО ИНФОРМАТИКЕ

КРОССВОРДЫ ПО
  ИНФОРМАТИКЕ

» ОБЩЕСТВОЗНАНИЕ

РАБОЧИЕ МАТЕРИАЛЫ К
  УРОКАМ В 7 КЛАССЕ


ТЕСТЫ. 9 КЛАСС

САМОСТОЯТЕЛЬНЫЕ
  РАБОТЫ. 9 КЛАСС


КОНТРОЛЬНЫЕ РАБОТЫ В
  ФОРМАТЕ ЕГЭ


ШКОЛЬНЫЕ ОЛИМПИАДЫ
   ПО ОБЩЕСТВОВЕДЕНИЮ

» ХИМИЯ
» ОБЖ

ЧТО ДЕЛАТЬ ЕСЛИ ...

РЕКОРДЫ СТИХИИ

РАБОЧИЕ МАТЕРИАЛЫ К
  УРОКАМ ОБЖ В 11 КЛАССЕ


ПРОВЕРОЧНЫЕ РАБОТЫ ПО
  ОБЖ


ТЕСТЫ ПО ОБЖ. 10-11 КЛАССЫ

КРОССВОРДЫ ПО ОБЖ

» МХК И ИЗО

СОВРЕМЕННАЯ
  ЭНЦИКЛОПЕДИЯ ИСКУССТВА


ВЕЛИКИЕ ТЕАТРЫ МИРА

САМЫЕ ИЗВЕСТНЫЕ
  ПАМЯТНИКИ


МУЗЕЕВ МИРА

ВЕЛИКИЕ СОКРОВИЩА МИРА

СОКРОВИЩА РОССИИ

ИЗО-СТУДИЯ

КРОССВОРДЫ ПО МХК

» ЕСТЕСТВОЗНАНИЕ

ЕСТЕСТВОЗНАНИЕ. БАЗОВЫЙ
  УРОВЕНЬ. 10 КЛАСС


УДИВИТЕЛЬНАЯ ИСТОРИЯ
  ЗЕМЛИ


ИСТОРИЯ ОСВОЕНИЯ ЗЕМЛИ

ВЕЛИЧАЙШИЕ
  АРХЕОЛОГИЧЕСКИЕ ОТКРЫТИЯ


УДИВИТЕЛЬНЫЕ ОТКРЫТИЯ
  УЧЕНЫХ


РАЗВИВАЮШИЕ ЭКСПЕРИМЕНТЫ
  И ОПЫТЫ ПО
  ЕСТЕСТВОЗНАНИЮ


САМЫЕ ИЗВЕСТНЫЕ
  НОБЕЛЕВСКИЕ ЛАУРЕАТЫ

» ГОТОВЫЕ СОЧИНЕНИЯ

РУССКИЙ ЯЗЫК

РУССКАЯ ЛИТЕРАТУРА

ЗАРУБЕЖНАЯ ЛИТЕРАТУРА
  (на русск.яз.)


УКРАИНСКИЙ ЯЗЫК

УКРАИНСКАЯ ЛИТЕРАТУРА

ПРИКОЛЫ ИЗ СОЧИНЕНИЙ

» ПАТРИОТИЧЕСКОЕ ВОСПИТАНИЕ
» УЧИТЕЛЬСКАЯ
» МОСКВОВЕДЕНИЕ ДЛЯ ШКОЛЬНИКОВ

ЗНАКОМИМСЯ С МОСКВОЙ

СТАРАЯ ЛЕГЕНДА О
  МОСКОВИИ


ПРОГУЛКИ ПО
  ДОПЕТРОВСКОЙ МОСКВЕ


МОСКОВСКИЙ КРЕМЛЬ

БУЛЬВАРНОЕ КОЛЬЦО

» ЭНЦИКЛОПЕДИЯ ОБО ВСЕМ НА СВЕТЕ
» ПОЗНАВАТЕЛЬНО И ЗАНИМАТЕЛЬНО

ДИКОВИНКИ СО ВСЕГО МИРА

УДИВИТЕЛЬНАЯ ЛОГИКА

ЗАНИМАТЕЛЬНАЯ
  ПСИХОЛОГИЯ


МИНЕРАЛЫ И ДРАГОЦЕННЫЕ
  КАМНИ


УДИВИТЕЛЬНАЯ АРХЕОЛОГИЯ

ДИВНАЯ ПАЛЕОНТОЛОГИЯ

» БЕСЕДА ПО ДУШАМ С ТИНЕЙДЖЕРАМИ

МЕЖДУ НАМИ ДЕВОЧКАМИ

МЕЖДУ НАМИ МАЛЬЧИКАМИ

НАС ЖДЕТ ЭКЗАМЕН

» Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
» Вход на сайт

» Друзья сайта
Copyright MyCorp © 2024 Яндекс.Метрика Рейтинг@Mail.ru Каталог сайтов и статей iLinks.RU Каталог сайтов Bi0