УСНИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ХУДОЖНЬОГО ТЕКСТУ РОЗПОВІДНОГО ХАРАКТЕРУ З ЕЛЕМЕНТАМИ ОПИСУ ТВАРИНИ
27.04.2011, 11:53:34
Мета:
удосконалити мовленнєво-мислительні вміння усвідомлювати тему й основну думку,
логіку викладу, тип і стиль мовлення, запам'ятовувати конкретні факти,
послідовність викладу матеріалу; розвивати мовленнєво-комунікативні вміння
здійснювати змістово-композиційний і мовний аналіз художнього тексту
розповідного характеру з урахуванням типологічної і стильової характеристики,
сприймати письмовий текст, розуміти його, докладно відтворювати зміст
прочитаного тексту, уводячи в нього опис тварини.
Тип
уроку: урок розвитку зв'язного мовлення.
ХІД
УРОКУ
I.
Організаційний момент
II.
Ознайомлення п'ятикласників з темою, метою і завданнями уроку
III.
Колективна робота з текстом
►Прослухати текст. З'ясувати тему висловлювання.
ЛАСТІВ'ЯЧЕ
ГНІЗДО
Над
моїм вікном ластівки звили собі гніздо. По крихітці носили вони в дзьобах мокру
глину. Потім я побачив їх задумливі палеві голівки, срібно-чорні оченята.
Ластівки зігрівали гніздо.
Та
одного разу трапилась несподіванка. Замість ластівки я угледів у гнізді
горобця. Він витріщив свої жовті очі, настовбурчився весь, почував себе
господарем. Він був непорушний і гордий.
Ластівки
злетілися з усіх дворів, кричали, кружляли, плакали... і почалося щось
неймовірне. Ластівки прилітали з мокрою глиною у дзьобах і закладали вихід із
гнізда. Вони вирішили ув'язнити горобця. Замурувати його навіки.
Уже
ледь-ледь видно його голову, уже тільки очі поблискують з глибини гнізда.
Така
була розплата (За В. Земляком).
►Аналіз структури тексту. 1) Довести,
що поданий текст належить до розповіді. Назвати, з яких частин складається
висловлювання розповідного характеру. 2) На які три частини можна
поділити розповідь? Чи містить текст висновок? Скласти й записати простий
план.
►Докладно переказати почуте (усно).
IV.
Самостійна робота з текстом для сприймання й усного відтворення
1.
Читання тексту учнями мовчки.
У
класі тихо-тихо. Іде контрольна. Вчителька підійшла до Зіни. Її здивувало, чого
Зіна заглядає за пазуху, щось шепоче, усміхається. Від подиву вчителька
зупинилась: з-за пазухи в дівчинки виглянуло маленьке-маленьке кошеня.
Наступного
дня вчителька, відкликавши Зіну, запитала:
— Чому це ти принесла його до школи?
— Ой, пробачте... Не було дома нікого, а воно боїться
залишатися саме: маленьке ж...
Зате
скільки казок склали потім школярі про те, як кошеня почало ходити з маленькою
дівчинкою до школи. Навчилося читати й писати, допомагало їй розв'язувати
задачі...
Сімнадцять
казок було складено про кошеня і дівчинку, кошеня і задачку, кошеня
і шкільний дзвоник (За В. Сухомлинським).
2.
Визначення теми й основної думки тексту. Добір заголовка.
3.
Типологічний аналіз тексту. Довести, що текст належить до розповіді: знайти в
ньому зачин (початок дії), основну частину (розгортання дії) і висновок.
Скласти план висловлювання.
4. Стилістичний аналіз тексту. З'ясувати стиль
висловлювання.
5. Змістовий аналіз тексту.
1)
Знайти в тексті діалог. Скільки людей бере участь у розмові? Звернути увагу на
оформлення реплік діалогу.
2)
Подумати, чи можна в текст увести опис маленького кошеняти. У якій частині
переказу доцільно його вмістити?
V.
Усне переказування тексту
Побудувати
усний докладний переказ тексту-розповіді відповідно до плану, використовуючи
опис тварини.
VI.
Узагальнення зробленого на уроці
VII.
Домашнє завдання
Оформити
письмово переказ художнього тексту розповідного характеру з
елементами опису травини, опрацьованого на уроці.