МЕТА: формувати загальні текстотворчі вміння (визначення теми й
головної думки майбутньоготексту,
прогнозування зав’язки, кульмінації та розв’язки оповідання, обrрунтований
вибір типу мовлення і стилю, добір адекватних задумові виражальних засобів
мови); виховувати любов до природи, повагу до "братів наших менших”; розвивати
усне мовлення, логічне й образне мислення, уточнювати й активізувати словниковий
запас учнів.
ХІД УРОКУ:
І.ПОВІДОМЛЕННЯ
МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ.
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.
hБесіда.
1) Які оповідання ви вивчали на уроках української
та зарубіжної літератури?
2) Назвіть оповідання, прочитані
самостійно.
3) Пригадайте визначення оповідання.
ІІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
hПояснення вчителя.
Види тексту називаються жанрами. Найпоширенішими
жанрами є такі: казка, легенда, оповідання, повість, роман, поема, нарис,
відгук. Кожен жанр має свої особливості щодо змісту, форми та обсягу.
Оповідання
– невеликий розповідний художній твір про одну чи кілька подій з життя
персонажа. Основним типом мовлення в оповіданні є розповідь, хоч, звичайно, у
ньому зустрічаютьсяй описи (портрети, пейзажі, описи окремих
педметів або тварин) та роздуми.
Обов’язковими
для оповідання є зав’язка, кульмінація та розв’язка. Зав’язка
– початок розвитку зображених в оповіданні подій, те, що дає поштовх
розвиткові дії. Кульмінація - момент
найвищого напруження в розвитку подій. Розв’язка – завершення зображених
в оповіданні подій.
hРобота з текстом. (Вправа 665)
- Прочитайте
текст. До якого типу мовлення він належить?
- Визначте
його тему та основну думку.
-
Проаналізуйте вчинок Юрка. Як ви гадаєте, чи був у нього намір убити пташку?
- Чому він
це зробив? Чи думав про наслідки свого вчинку?
- Як
почувався хлопчик після цього?
- Чи доводилось вам, не подумавши,
вчинити щось таке, що завдало болю вашим близьким або якійсь тварині?
- Ви це вчинили свідомо, чи не
подумавши?
- Чи відчували каяття після
недоброго вчинку?
* Подумайте, чи можна цей текст назвати
оповіданням?
ІV. ТВОРЧА РОБОТА УЧНІВ.
- Подумайте, про яку подію або випадок із життя ви могли
б скласти оповідання?
Словник. Випадок – те,
що сталося, трапилося (звичайно, несподівано), епізод, пригода.
- Прочитайте теми творів, подані у вправі 666. Оберіть
одну з них, яку ви будете розкривати за схемою: зав’язка, кульмінація, розв’язка.
- Використайте з довідки, поданої у
вправі 666 (ІІ), словадля різних частин
оповідання.