УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ З ТЕМИ «РЕЧЕННЯ ЗІ ЗВЕРТАННЯМИ І ВСТАВНИМИ СЛОВАМИ»
07.05.2011, 11:12:37
Мета:
узагальнити й систематизувати основні відомості про речення зі звертаннями і
вставними словами, сформувати цілісну систему особистісних знань
восьмикласників з теми, структурувати вивчений теоретичний матеріал;
удосконалити пунктуаційні вміння й навички; розвивати творчі вміння самостійно
розв'язувати нові пізнавальні завдання; удосконалювати мисленневі дії
аналізувати, порівнювати, систематизувати й узагальнювати, доводити й
обґрунтовувати; розвивати мовленнєво-комунікативні вміння редагування,
моделювання, конструювання
синтаксичних
конструкцій зі звертаннями та вставними словами; за допомогою
мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу розвивати спостережливість,
уважність, кмітливість як важливі елементи розумової діяльності людини.
Правопис:кома в реченнях зі звертаннями і вставними
словами.
Внутрішньопредметні
зв'язки:
Культура
мовлення і стилістика: правильна побудова речень зі звертаннями і вставними
словами для передачі ставлення до адресата, дотримання правильної інтонації в
реченнях зі звертаннями і вставними словами.
Текст
(риторичний аспект): використання морфологічних і синтаксичних засобів
привернення уваги слухачів та вираження особистого ставлення до висловлюваного.
Тип
уроку:урок узагальнення й
систематизації вивченого.
ХІД
УРОКУ
I.
Організаційний момент
II.
Повідомлення теми, мети й завдань уроку
III. Узагальнення
й систематизація теоретичних положень з теми
Експрес-опитування
за запитаннями (з метою формування цілісної системи знань учнів з розділу
«Речення зі звертаннями і вставними словами»)
1.
Що називається звертанням? З якою метою звертання використовуються в усному й
писемному мовленні? Навести приклади.
2.
Схарактеризувати звертання за будовою. Навести приклади.
3.
Розказати про розділові знаки в реченнях із звертаннями.
4.
Які слова називаються вставними? Навести приклади.
5.
Яку роль у реченні відіграють вставні словосполучення і речення? Чим вони
відрізняються від вставних слів?
6.
Навести приклади речень зі вставними реченнями. З'ясувати розділові знаки.
IV.
Виконання завдань і вправ на застосування узагальнювальних правил
Вибірково-розподільний
словниковий диктант
► Записати в одну колонку
звертання, а в другу — вставні слова, словосполучення, речення. Пояснити їх
правопис.
Сину,
треба думати, сизокрилий, соромно сказати, Вітчизно моя, може, люди, дозвольте,
Ніно Павлівно, тато його був у відрядженні, Україно, з іншого боку, червоні
троянди, безумовно, брати, між іншим, дорогі мої однокласники, зрештою, мово
рідна, мій друже, без сумніву, між нами кажучи, о земле, будь ласка, по-моєму,
чудовий краю, на мою думку, по-перше, вітре, далі солов'їні, по-друге, до речі,
щастя мені тоді настало, вечірнє сонце, безперечно.
►Сконструювати по три речення зі звертаннями і вставними
конструкціями. З'ясувати їх роль.
Лінгвістичне
дослідження-відновлення
► Записати
речення, розставляючи потрібні розділові знаки. Аргументувати свою думку.
1. Археологи знайшли на схилах Старокиївської гори
фундаменти князівського палацу, в якому цілком можливо жив сам Кий (П. Загребельний). 2. Пісня здавалося бриніла
вже в ньому (М. Коцюбинський).
3. Повна хата людей і видно якісь питання обмірковують (А.
Головко).
4. Нащо б бачте те згадувать що давно минуло (Т. Шевченко). 5. Неси ж мене коню по чистому полю (7. Франко). 6. Веселее колись село Чомусь тепер мені
старому Здавалось темним і німим (Т. Шевченко). 7. — Мамо гляньте як видно надворі (7. Нечуй-Левицький). 8. Ось нарешті видно віддалік її будинок (Ю. Яновський). 9. Розваж мене музо моя ти
порадо Так тяжко на серці в цей вечір мені (Леся Українка). 10. Як дитиною бувало упаду собі на лихо То хоч в серце біль
доходив Я собі вставала тихо (Леся Українка).
►Пояснити синтаксичну роль слова здавалось у другому і
шостому реченнях.
►Зробити словотвірний розбір виділених слів.
Творче
конструювання (робота за варіантами)
►Записати речення, розставивши потрібні розділові знаки.
Перебудувати їх так, щоб вони містили звертання (варіант 1) і вставні слова (варіант 2).
Варіант
1. 1. Мова
наша зброя, якою ми служимо народові, що нас породив вигодував і виховав (За М.
Рильським). 2. Коханий
заграє мені в сопілку, щоб вона все лихо зачарувала (За Лесею Українкою).
Варіант
2. 1. Мова
це великий дар природи, розвинутий і вдосконалений за тисячоліття з того часу,
як людина стала людиною (За К Крапивою). 2. Коли Леся вийшла, Сергієві, незважаючи на веселий
вечір, стало журно (За В. Козаченком).
Уклін
тобі мій сердечний краю моя зірко ясна прекрасна у своїм звабнім тремтінні моя
мамина вишиванко мережана диво-квітками у веселковім вінку моя мудросте
батьківська напоєна чистою святою любов'ю до тебе... (Л. Андрела).
►Продовжити висловлювання, зберігаючи стиль і авторську
тональність.
Самостійна
робота (робота з текстом)
Прочитати
висловлювання. Чи можна назвати його текстом? Аргументувати свою думку.
Дібрати заголовок.
У
кожного з вас друзі є найпотаємніша найсвітліша мрія про майбутнє ким бути
один напевно хоче стати льотчиком другий металургом третій комбайнером
четвертий учителем адже безліч світлих доріг перед юними громадянами
демократичної країни і в кожного з них безумовно є своє заповітне бажання як
добре мріяти про майбутнє як кажуть людина без мрії що птах безкрилий однак
тільки та мрія не безплідна яка тісно пов'язана з життям з працею в ім'я
Батьківщини над усе ми цінуємо труд ми славимо тих чиї груди прикрашають
ордени й золоті медалі у нас не повинно бути ледарів дармоїдів білоручок ви
друзі мабуть найщасливіші люди на Землі бо жити вам і творити у світлому
майбутньому (За Б. Баклановым).
►Завдання до тексту:
1. Визначити межі речень і поділити його на абзаци.
2. Записати, розставивши розділові знаки.
3. Назвати речення зі звертаннями і вставними словами.
4. Проаналізувати звертання і вставні слова.
Матеріал
для вчителя (оригінал тексту).
У
кожного з вас, друзі, є найпотаємніша, найсвітліша мрія про майбутнє. Ким бути?
Один, напевно, хоче стати льотчиком, другий — металургом, третій — комбайнером,
четвертий — учителем.
Адже безліч світлих доріг перед юними громадянами демократичної країни. І в
кожного з них, безумовно, є своє заповітне бажання.
Як
добре мріяти про майбутнє! Як кажуть, людина без мрії — що птах
безкрилий. Однак тільки та мрія не безплідна, яка тісно пов'язана з життям, з
працею в ім'я Батьківщини.
Над
усе ми цінуємо труд. Ми славимо тих, чиї груди прикрашають ордени й золоті
медалі. У нас не повинно бути ледарів, дармоїдів, білоручок. Ви, друзі, мабуть,
найщасливіші люди на Землі, бо жити вам і творити у світлому майбутньому (За Б.
Баклановым).
V.
Підбиття підсумків уроку
Учитель
аналізує проведену навчальну роботу восьмикласників над застосуванням
узагальнювальних правил і зосереджує увагу учнів на підготовці до тематичного
оцінювання з розділу «Речення зі звертаннями і вставними словами».
VI.
Домашнє завдання
1.
Скласти діалог на лінгвістичну тему «Якими відомостями поповнилися мої
знання?» (на основі узагальнених теоретичних відомостей з розділу «Речення зі
звертаннями і вставними словами»). Записати діалог і пояснити розділові знаки в
ньому.
2.
Підготуватися до тематичного оцінювання: повторити теоретичні відомості з
розділу і правила вживання розділових знаків у реченнях зі звертаннями і
вставними словами.