Мета:
допомогти учням усвідомити ідейно-художній
зміст
твору, особливості індивідуального стилю письменника; розвивати навички аналізу
прозових творів малих форм, уміння висловлювати власні думки, порівнювати
літературні явища з явищами життя; виховувати патріотизм, здатність до
співчуття, милосердя.
Обладнання:
портрет письменника, видання твору, ілюстрації
до нього.
Теорія
літератури: психологічна новела, експресіонізм.
- ХІД УРОКУ -
І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
1. Розповідь про В. Стефаника.
2. Складання «психологічного портрета письменника».
працьовитий
|
|
патріот
|
|
вразливий
|
|
талановитий
|
|
принциповий
|
|
|
|
|
|
|
|
В. Стефаник
|
|
|
|
|
|
високоосвічений
|
|
захисник громадянських прав простих людей
|
|
милосердний, співчутливий
|
|
з розвиненим почуттям людської гідності
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
III.
СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота над усвідомленням тексту.
Переказ
сюжету новели «Камінний хрест» (складання «сюжетного ланцюжка»), зачитування
кульмінаційних моментів.
Іван
Дідух, маючи в господарстві одного коня, впрягався разом із ним і орав поле.
Після десяти років служби повернувся додому й отримав у спадок землю на горбі.
Щоб отримати урожай, Іванові доводилося тяжко працювати. Підірвався на роботі,
ходив зігнутий, тому звався Переломаним
Експозиція
У
хаті Івана — гості. Господар до кожного говорить ласкаво, прощається з
односельцями, усім зичить добра. Тільки гримає на дружину, що плаче.
Зізнається, що і в нього дуже тоскно на душі
Зав'язка
Розповідь
Івана Дідуха про те, як сини дійшли думки про виїзд — «...Земля не годна кілько
народа здержати...» Жалкує, що молодь відвертається від землі
Екскурс
у минуле (позасюжетний елемент)
Прохання
Івана до людей найняти службу в церкві, як сини сповістять, що їх з дружиною
не стало. Повідомлення про те, що на своїй землі на горбі він поставив кам'яний
хрест і що жалкуватиме за цим полем усе життя
Розвиток
дії
Селяни
пригощаються, ведуть розмови, Іван з Михайлом співають, як у молоді літа
Розвиток
дії
Син
нагадує батькові, що пора виходити, щоб устигнути на поїзд. Старі йдуть до хати
збиратися, люди плачуть. Тоді Іван, ухопивши дружину, пускається в танок і так
термосить жінкою, що люди аж лякаються. Сини силоміць виносять обох із хати
Кульмінація
Усі
люди проводжають сім'ю Дідухів. Іван іде танцюючи. Зупинилися біля хреста, і
чоловік сказав жінці, що там викарбувані імена їх обох
Розв'язка
2. Обмін враженнями щодо прочитаного, словникова робота.
3. Евристична бесіда, спостереження над текстом.
—
Перший розділ новели «Камінний хрест» — це живописний і психологічний портрет
Івана Дідуха у зіставленні з описом його ж коня. З якою метою автор це робить?
(Учні
дають відповіді.)
Коментар
учителя. В експозиційному першому розділі відразу ж показано, як людське життя
йде одним річищем із тваринним. Бо ж обидва — і господар, і його кінь — одягали
шлеї, на обох випиналися жили, коли вони возили гній на той «горб щонайвищий і
щонайгірший над усе сільське поле». Ця каторжна робота нагадувала якесь
покарання. Така згадка, а ще художня подробиця — будяк, забитий у порепану
Іванову п'яту,— натяк на Божу покару («В поті лиця твого їстимеш хліб свій,
доки не вернешся в землю... Терня й будяки буде вона тобі родити»,— сказав
Адамові Господь при вигнанні з раю.) Вже у цій частині введена магістральна
тема єдності людини й природи, світу. Пригадайте зображення спільного руху
коліс воза, кінських копит і широчезних п'ят Іванових, що викликає гойдання
придорожнього бадилля. Потім — проекція тіні Івана, «як велетня, схиленого в
поясі», далеко на ниви у світлі призахідного сонця. Іван і справді велетень у
труді, своєю працею він оживляє світ — той же горб.
—
Наступні шість розділів — розкриття складних почуттів головного персонажа.
Низка картин відтворює зміни душевного стану героя, наростання в ньому болю,
туги, розпачу аж до кульмінації — божевільного танцю, що передає всю трагедію
розлуки з рідною землею. Складіть «ланцюжок» зміни настроїв героя за розділами.
Сум
жаль
бажання
сповідатись
печаль
за молодістю
відчай
напівбожевільний
стан розлуки
— Як ви вважаєте, Іван вірить у щастя на чужині?
— Чому він іде на такий крок?
— Про що просить Іван односельців? Як селяни характеризують
Дідуха? Знайдіть відповідні рядки в тексті, прочитайте й прокоментуйте їх.
4. Робота над
характеристикою героя.
• Схарактеризуйте образ головного героя новели Івана Дідуха
в цілому, звернувши увагу на те, як у творі показані народна мораль та етика
(кого в селі поважали й за що).
5. Робота з таблицею.
•
У новелі «Камінний хрест», крім образів-персонажів, є ще й образи-символи.
Назвіть їх та схарактеризуйте (або назвіть, що вони уособлюють).
Образи-символи
|
Що уособлюють
|
Камінний хрест
|
Пам'ять, печаль, відчай, кінець та ін.
|
Горб
|
Тяжка праця, рідна земля, хліборобство та ін.
|
Прізвище головного героя
|
Хлібний сніп, основа життя, українство та ін.
|
6.
Творча робота.
•
Напишіть кіносценарій до новели В. Стефаника «Камінний хрест».
Наприклад
Епізод 1
|
«Кіносценарист»
|
«Декоратор-ілюстратор»
|
«Звукорежисер»
|
«Візажисти»
|
«Костюмери»
|
Голос за кадром розповідає про причини першої хвилі української еміграції,
її наслідки
|
Демонструється репродукція картини художника В. Кастяна «На Краківському
вокзалі, 1899» (1971 р.)
|
Звучить пісня Б. Лепкого
«Чуєш, брате мій...»
|
Описують обличчя людей на вокзалі, їхні очі — дітей, старих, молодих,
дорослих (за листами В. Стефаника)
|
Дають опис одягу гуцулів, що виїжджають, за етнографічними довідниками
|
(І
так далі.)
IV.
ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Інтерактивна
вправа «Мікрофон».
•
Продовжіть речення. «Мені здалося, що тема, порушена Стефаником, для нас...»
«Мені сподобався такий вид роботи, як...»
«Звернення
письменника до психологізму надає творам В. Стефаника...»
V.
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підготуватися
до тематичної контрольної роботи «Творчість Лесі Українки та В. Стефаника». |