Мета: вчити виразно й осмислено читати казку, звертати увагу на ритм, риму, особливий порядок слів віршової казки; виховувати оптимістичне бачення світу.
Тип уроку: комбінований. Хід уроку І. Організаційний момент.
Тільки правд в брехні не розмішуй Не ганьби все підряд без пуття, Бо на світі той наймудріший, Хто найдужче любить життя (В.Симоненко).
ІІ. Перевірка домашнього завдання. ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Усі ми з дитинства любимо дуже казки.
- Твір, який ми сьогодні вивчатимемо належить перу прекрасного українського поета Василя Симоненка.
Казку "Цап Плаксій та Лоскотон" письменник написав за одну ніч, а вже наступного дня читав своєму синочкові, першому "критикові".
ІV. Вивчення нового матеріалу.
1. Вступне слово. Розповідь про Василя Симоненка.
Його життя часто порівнюють зі спалахом блискавки – таким воно було яскравим і коротким. Прожив Василь Симоненко всього 28 років. Народився Василь Андрійович Симоненко в селі Біївці на Полтавщині. Його біографія – це доля людей воєнного і повоєнного покоління.
Зростав хлопчик без батьків. "В мене була лиш мати. Та був ще сивий дід. – Нікому не мовив "тату". І вірив, що так і слід" – згадував поет дитинство. А так хотілося, щоб був батько!
Ну нехай би смикнув за вухо,
Нехай погримав би раз чи два, -
Все одно він би тата слухав
І ловив би його слова, - писав поет
Парадником хлопчика був рідний дід Федір. Дідусь не ходив до школи, але самостійно навчився читати, любив книжки, часто розповідав онукові про історичне минуле нашого народу. А ще славився тим що майстерно вишивав рушники і сорочки.
Перші уроки життя, доброти і ласки брав Василько від матері. Ганна Трохимівна чудового співала, часто виступала на сільській сцені і мріяла стати вчителькою. Складати вірші В.С. почав ще в шкільні роки і вміщував їх у стінгазеті. Перша збірка поезій "Тиша і грім" вийшла у світ в 1962 р.
В.Симоненко був люблячим батьком. Син Олесь згадував, як батько грався з дітьми, розповідав їм казки, читав вірші. Багато він міг ще створити, але не судилося. Помер В.Симоненко від невиліковної хвороби.
Похований В.Симоненко у Черкасах. На надгробку поета викарбувані слова з вірша "Лебеді материнства"
"Можна все на світі вибирати сину,
Вибрати не можна тільки Батьківщина".
V. Основний зміст роботи.
1. Слова вчителя.
Казки В.Симоненка не можуть не цікавити дітей, бо ж написані "вони з великою любов'ю. "Близнята" написана прозовою мовою, а "Цар Плаксій та Лоскотон" – віршованою. Схожа на пісенну, ритмічна.
2. Виступи творчих груп зі сценками.
3. Робота над містом казки.
- Читаючи казку, ви сміялися. Над ким? Чи на д чим?
- Як назвалася країна, про яку йдеться в казці, і чому так.
- Що вимагав цар Плаксій від мешканців свого царства. Чи справедливою була вимога?
- Коли до людей приходив дядько Лоскотон.
- У чому носив сміх Лоскотон. (У розмальованій торбині, у пальцях лагідних своїх).
- Хто звільнив Лосконота з темниці.
- Що сталося з царем Плаксієм та його родиною?
- Які роздуми про себе і власну поведінку викликала у вас казка В.Симоненка.
- Чого вчить казка (Доброти, життєрадісності, волелюбності).
4. Гра "Знайди протиставлення"
Герої казок часто змальовуються за допомогою протиставлення. Наприклад: "Було два брати – один убогий, а другий – багатий" ("Мудра дівчина"). Знайдіть такі протиставлення в казці: "Цар Плаксій і Лоскотон".
VІ. Закріплення вивченого матеріалу.
Розв'язування кросворда учнями на дошці.
1. Ім'я автор казки "Цар плаксій та Лоскотон" (Василь)
2. Хто був першим слухачем та читачем казок Симоненка( Лесик)
3. Хто з родини Симоненка був свідком перших поетичних спроб Василя? (Мама).
4. Яке гучне імення дали Василеві у школі, дізнавшись про його перші вірші. (Поет).
5. Місце, де відбувалися гомінкі ярмарки неподалік від рідного села В.Симоненка (Криниця).
6. Місто, де жив і працював поет (Черкаси).
7. Очі в царя Плаксія були, ніби... (кавуни).
8. Ім'я царя країни Сльозовий (Плаксій).
9. Хто Ходив по всій країні
І носив з собою сміх
В розмальованій торбині
В пальцях лагідних своїх? (Лоскотон).
VІІ. Підсумки уроку, оцінювання результатів роботи учнів.
- Хто з дійових осіб казки найбільше запам'ятався. Чому?
- Чого вчить казка?
VІІІ. Пояснення домашнього завдання.
1. Випишіть з казки зошит рядки, які вам найбільше сподобалися, вивчіть їх напам'ять.
|