Мета: поглибити знання учнів про види простих речень; розвивати навички синтаксичного розбору цих речень,
вміння розмежовувати і аналізувати їх види; виховувати любов до життя та вміння
зробити правильний вибір життєвої дороги.
Тип уроку:повторення та
систематизація знань, умінь і навичок.
Обладнання:таблиці, підручники.
Хід уроку
Організаційний момент.
Мовна розминка.
Що таке заява?
Назвіть звуки і букви у слові
з’їжджаючи.
Які є види складних речень?
Складіть речення із словом зате
і сполученням за те.
II.Повідомлення теми і
мети уроку.
III.Повторення і
систематизація матеріалу. Виконання вправ.
•Запитання
до учнів:
Які ви знаєте види речень за
кількістю граматичних основ?
Які є види простих речень:
а)за метою висловлювання?
б)за
емоційним забарвленням ?
в)за
структурою граматичної основи?
г)за наявністю другорядних членів?
д)за наявністю
всіх необхідних для даного типу членів
речення ?
3.Яківидиодноскладних реченьвамвідомі?Чим виражається в них головний член речення?
Звірте свої відповіді з таблицею на дошці.
•Тренувальні вправи.
Підкреслити члени речення. Усно визначити прості і
складні речення. Зробити синтаксичний розбір
3-4 речень (на вибір учителя), краще
за варіантами.
Мистецтво жити
Людське життя може здійснюватися як стихійний процес або як свідомо і творчо спрямований шлях.
Це стосується цілісного життя особистості. Зрозуміло, репродуктивні і творчі елементи в реальному життєвому
процесі можуть перехрещуватися. Перший спосіб
існування — це життя в умовах і відношеннях, що склалися. Тут нема стану рефлексії, роздумів над життям, його смислом та рухом. Таке життя схоже на
природний процес. Але це не розвинута форма цілісності. Дослідження та спостереження показують, що у більшості
людей реальна течія життя значною мірою відбувається саме за цією моделлю.
Другий спосіб життєздійснення є вищим рівнем людського існування. Він
передбачає розвинуту здатність особистості до саморефлексїї,
роздумів над своїм життям, його творчого
конструювання. Який же спосіб оберете ви?
2. Діалог „Смисл життя людини”.
Учні слухають запропоновані діалоги і аналізують,
які види простих речень у них було використано. Роблять висновки про те, які види простих речень частіше вживаються в
діалогічному мовленні.
3.Робота з підручником.
Вправа239 (усно)
Вправа 240 (письмово) – перші
три зошити на оцінку, четвертийученьчитаєречення,дотримуючись правильної інтонації і пояснюючи розділові знаки.
4. Творче завдання.
Скласти 3 ускладнені речення,
пояснити розділові знаки в них.