ВИДИ РЕЧЕНЬ ЗА МЕТОЮ ВИСЛОВЛЮВАННЯ: РОЗПОВІДНІ, ПИТАЛЬНІ, СПОНУКАЛЬНІ. ОКЛИЧНІ РЕЧЕННЯ
27.04.2011, 11:19:38
Мета:
повторити й узагальнити поняття про види речень за метою висловлювання, про окличні речення; розвивати організаційно-контрольні
вміння організовувати спеціальні спостереження над мовним матеріалом; формувати
загальнопізнавальні вміння розпізнавати види речень за метою висловлювання, окличні речення, правильно їх інтонувати;
розвивати творчі вміння побудови речень, різних за метою висловлювання, й
окличних речень відповідно до комунікативного завдання та на основі запропонованих
схем-моделей; розвивати
мовленнєво-комунікативні вміння шляхом самостійного складання усних і письмових
висловлювань; на основі мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу
формувати почуття відповідальності за збереження природи.
Правопис:
розділові знаки в кінці речень; велика й мала літера у власних і загальних
назвах.
Внутрішньопредметні
зв'язки:
Лексикологія:
засвоєння нових слів шляхом добору антонімів.
Граматика:
спостереження за використанням вивчених частин мови в ролі підмета і присудка.
Культура
мови і стилістика: інтонування розповідних, питальних, спонукальних, а також
окличних речень; використання різних видів речення за метою висловлювання й
окличних речень у художньому й публіцистичному стилях.
Тип
уроку: урок повторення вивченого в початкових класах.
ХІД
УРОКУ
I.
Організаційний момент
II.
Ознайомлення п'ятикласників з темою, метою і завданнями уроку
III.
Повторення вивченого в початкових класах
Творче
спостереження над мовним матеріалом
►Прочитати текст. Дібрати заголовок. Визначити тему й
основну думку. Злетів Жайворонок у небо. Попробував співати, а пісня вийшла поганенька.
Полетів він до Сонця й просить:
— Сонечко, золотеє Сонечко, навчи мене гарної пісні.
— Бери цей золотий клубочок і тягни до землі,— каже
Сонечко. Узяв Жайворонок золотий клубочок і полетів до землі. Потяглася
за
ним тонка-тонесенька золота ниточка. Зазвучала чудова пісня.
З
того часу рано-ранесенько Жайворонок підлітає до Сонечка, і воно дає йому
клубочок золота. Тягне золотую ниточку Жайворонок над полями — і чують
люди чарівну пісню. Співає блакитне небо, співає золота пшениця, співає цілий
світ. Як гарно! (В. Сухомлинський).
►Звернути увагу на правопис слів жайворонок, сонечко. Чому
ці слова в тексті вжито з великої літери? Скласти й записати речення, в якому
слова жайворонок, сонечко писалися б з маленької літери.
►Пригадати з уроків української мови в початкових класах,
на які види поділяються речення за метою висловлювання. Які розділові знаки
ставляться наприкінці таких речень? Навести приклади з тексту.
►Поміркувати, наприкінці яких речень ставиться знак
оклику. Знайти в тексті й виразно прочитати окличні речення. Усно скласти 2—3 речення-запитання до тексту й інтонаційно правильно
оформити їх.
IV.
Виконання усних і письмових вправ творчого характеру на основі повторення
Усне
стилістичне експериментування (пізнавальне завдання на зіставлення й порівняння
синтаксичних конструкцій)
►Прочитати речення так, щоб запитання збігалося з
відповіддю.
1. У лісі плачуть горобці від холоду? Так, горобці.
Так,
від холоду. Так, плачуть.
2.
На галявині виросла гарна квітка жоржини? Так, на галявині.
Так,
виросла.
Так,
квітка жоржини.
3. У весняному небі з'являються перші жайворонки? Так, у
весняному.
Так,
з'являються. Так, жайворонки.
Коментар
учителя. З інтонацією тісно пов'язаний логічний наголос, за допомогою якого в
реченні виділяється найважливіше слово за змістом. Запам'ятайте, логічний
наголос — це
виділення слова посиленням голосу.
Моделювання
запитальних речень
►Поставити запитання до поданих відповідей і записати їх
за зразком:
Зразок:
У лісі день був холодний і хмарний ? — Ні, день у лісі був теплий і
сонячний.
1)
Ні, сонце сходило на небі високо. 2) Ні, стежка йшла через великий садок. 3) Так, у
садку росли старі великі груші. 4) Ні, праворуч від сонця грав на
сонці ставок. 5) Так,
дрібні хмарки почали пливти в гори. 6) Так, у лісі було тихо.
► Виписати з речень-запитань та
речень-відповідей слова, протилежні за значенням (антоніми). Визначити частини
мови цих слів.
► Спостерігаючи над інтонацією
розповідних і питальних речень, зробити висновок: чи відрізняється інтонаційне
оформлення цих речень за метою висловлювання. (Речення, в яких про щось
розповідається, називаються розповідними. У таких реченнях голос спочатку
підвищується, потім робиться невелика пауза, а в кінці речення голос
понижується.)
Пречиста
блакить // ясніє
у безмірній високості (Я. Гоян).
Речення,
в яких про щось запитується, називаються питальними. У таких реченнях силою
голосу (логічним наголосом) виділяється те слово, якого стосується запитання:
Як весною на старих облогах квітують гіркі сиві трави? (І. Цюпа)
Творче
конструювання (побудова речень за опорними словами)
►Скласти речення з поданими дієсловами. Визначити, які з
них за метою висловлювання розповідні, які —
спонукальні.
1) Не забувають, не забувайте. 2) Зібрали, збирайте. 3)
Пам'ятають,
пам'ятайте. 4) Відчуває, відчувайте. 5) Береже, бережіть.
►Указати на слова у спонукальних реченнях, на які падає
логічний наголос.
►Самостійно сформулювати визначення спонукальних речень
(Речення, в яких виражене спонукання до дії, називаються спонукальними: За
рідний край життя віддай (Нар. творчість). Інтонація таких речень може бути
різною . Якщо висловлюється вимога чи наказ, то голос звучить вище, якщо прохання чи порада — нижче).
►Підкреслити граматичні основи в перших двох реченнях.
Назвати частини мови, якими виражені підмет і присудок.
Самостійна
робота на побудову речень за схемами-моделями
►Скласти й записати речення за поданими схемами. З'ясувати
види речень за метою висловлювання та інтонацією. (див. додаток)
V.
Підсумки проведеної роботи на уроці
Взаємоперевірка
самостійно побудованих речень. Самоаналіз роботи учнів у процесі засвоєння теми
й окреслення вчителем перспектив подальшої навчальної діяльності.
VI.
Домашнє завдання
1.
Виписати з художньої літератури по 2—3 приклади розповідних, питальних,
спонукальних речень, а також окличних речень. Виділити граматичні основи і
з'ясувати, якими частинами мови виражені головні члени речення.
2.
Скласти зв'язне висловлювання з теми «Краса лісу в мою улюблену пору року»,
використовуючи різні за інтонацією речення.