ВІДПОВІДЬ НА УРОКАХ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ (ЗА ДАНИМ ПЛАНОМ АБО ТАБЛИЦЕЮ) В НАУКОВОМУ СТИЛІ. ВІДГУК ПРО ВИСЛОВЛЮВАННЯ ТОВАРИША
27.04.2011, 10:12:50
Мета:
повторити особливості побудови висловлювань наукового стилю; ознайомити
п'ятикласників з пам'ятками «Як готувати розгорнуту відповідь на уроках
української мови та інших предметів» та «Як давати відгук на висловлювання товариша?»;
удосконалити вміння складати висловлювання в науковому стилі; розвивати
мовленнєво-комунікативні вміння формулювати відповіді на уроках української
мови за планом або таблицею; рецензувати прослухані відповіді однокласників,
давати відгук на висловлювання товариша.
Тип
уроку: урок розвитку зв'язного мовлення.
ХІД
УРОКУ
I.
Організаційний момент
II.
Розвиток пошукової пізнавальної активності учнів
Проведення
бесіди за питаннями
1. Коли вам найчастіше доводиться будувати розгорнуті усні
висловлювання — у школі чи вдома? (На уроках
майже з усіх предметів.)
2.
Які труднощі при цьому у вас виникають? Яких помилок припускаєтесь? (Неповний
переказ навчального матеріалу, непослідовний виклад, неправильний добір слів,
помилки в побудові речень та ін.)
3. Як, на вашу думку, можна уникнути цих помилок? (Потрібно
добре знати, про що необхідно говорити, заздалегідь продумати зміст висловлювання
і послідовно викладати матеріал.)
III.
Повідомлення теми, мети й завдань уроку
Виконання практичних
завдань творчого характеру на побудову повідомлення на лінгвістичну тему
Творче
спостереження з елементами аналізу
►Прочитати висловлювання. Довести, за якими ознаками текст
можна віднести до наукового стилю.
СЛОВОСПОЛУЧЕННЯ
ЯК ОДИНИЦЯ СИНТАКСИСУ
Будь-яке
висловлювання складається зі слів. Для того щоб висловити якийсь зміст, слова
повинні пов'язуватися одне з одним. Найпростішим виявом такого зв'язку є
словосполучення.
Словосполучення
складається з двох повнозначних слів. Одне з них є головним, друге — залежним
від нього. Змістову залежність можна виявити за допомогою питання,
поставленого від головного слова: читати (що?) книгу, відповідати (на що?) на
запитання, розповідь (яка?) цікава.
Граматичний
зв'язок головного і залежного слів здійснюється за допомогою закінчення
(відвідування музею) або закінчення і прийменника (змагання з туризму),
змістовий — тільки за питанням (розповідати як? цікаво).
Словосполучення,
як і слова, служать для називання предметів, ознак, дій і є матеріалом для
побудови речень. Словосполучення виражають назву більш точно, ніж слова.
Наприклад: писати і грамотно писати, мова і рідна мова, подорож і подорож до
Криму (З підручника).
►Виділити основні положення тексту. Знайти визначення і
приклади. Скласти план повідомлення.
►Доповнити повідомлення розповіддю про словосполучення
поширені і непоширені, які сполучення слів не є словосполученням.
Ознайомлення
з пам'яткою «Як готувати розгорнуту відповідь на уроках української мови та
інших предметів»
1.
Вдумайтеся в тему майбутньої відповіді.
2.
Повторіть необхідні теоретичні відомості, потрібні для розкриття теми.
3.
Доберіть власні приклади і пояснення до кожного пункту плану чи таблиці.
4.
Згрупуйте інформацію відповідно до запропонованого плану, установіть
послідовність у викладі думок.
5.
Не забудьте зробити висновок з усього сказаного.
6. Для переходу від однієї думки до іншої використовуйте
типові для наукового стилю слова і словосполучення: по-перше, по-друге, окрім
того, отже, таким чином, наприклад, як бачимо, винятком може бути та ін.
7. Дотримуйтеся не дуже швидкого темпу вимови, робіть паузи,
логічний наголос на важливих моментах вашої відповіді.
Складання
розгорнутої відповіді за даним планом і таблицею
►Проаналізувати пункти плану до теми «Вставні слова в
українській мові». Дати розгорнуті відповіді на кожен пункт плану з наведенням
власних прикладів товаришу по парті. Скориставшись пам'яткою, підготувати
повідомлення на запропоновану тему.
План
1) Що називається вставними словами?
2)
Групи вставних слів залежно від того, що вони виражають.
3)
Чи виступають членами речення вставні слова?
4) Розділові знаки в реченнях із вставними словами.
5) Роль вставних слів у реченні.
►Уявити ситуацію: вам потрібно продемонструвати рівень
своїх знань з теми «Речення, його граматична основа» перед учнями вашого класу.
На основі таблиці підготувати розгорнуту відповідь, наводячи власні приклади
на підтвердження основних теоретичних положень.
Речення,
його граматична основа
Речення — важливий засіб спілкування.
З його допомогою ми виражаємо думки й почуття, звертаємося один до одного
з питаннями, проханнями, порадами, наказами.
Види речень за метою висловлювання
Розповідні (речення, в яких про щось розповідається)
Питальні (речення, в яких про щось запитується)
Спонукальні (речення, в яких виражене спонукання до дії)
Види речень за емоційним забарвленням
(інтонацією)
Окличні
(речення виражають почуття мовця (радість, сум, захоплення, здивування)
і вимовляються з більшою силою голосу)
Неокличні
(речення не виражають почуття й емоції мовця)
Види речень за характером граматичної основи
З підметом і присудком
З одним головним членом (граматична основа включає лише один головний
член — підмет або присудок)
Граматична основа речення
і
Підмет
— головний член речення, який вказує на особу чи предмет, про який говориться в
реченні, відповідає на питання хто? що? і виражається найчастіше іменником або
займенником у називному відмінку
Присудок
— головний член речення, який означає дію, стан або ознаку, що приписується в
реченні підметові, відповідає на питання що робить підмет? яким він є? ким він
є? ,виражається найчастіше дієсловом
3.
Сформулювати відповідь на тему «Розділові знаки в кінці речення». Який тип
мовлення ви оберете? Свою думку обґрунтувати. Під час підготовки повідомлення
скористатись планом.
План
1.
Види розділових знаків кінця речення.
2.
Крапка — основний розділовий знак кінця речення.
3.
Уживання знака питання в кінці питальних речень.
4.
Знак оклику в окличних реченнях.
5.
Роль розділових знаків у нашому мовленні.
► Виписати слова-терміни, ужиті в
повідомленні.
V.
Аналіз підготовлених відповідей п'ятикласників. Робота над складанням відгуку
на висловлювання товариша
Ознайомлення
з пам'яткою «Як давати відгук на висловлювання товариша»
1.
Щоб дати змістовний відгук, уважно слухайте відповідь товариша.
2.
Відповідь товариша зіставляйте з тим, що могли б ви сказати з цього питання.
3.
Оцінюйте почуте не лише за змістом, але й за якістю його вираження.
4.
У відгуку обов'язково потрібно звернути увагу на те:
•
чи повністю розкрито тему;
•
чи потребує відповідь товариша доповнень, уточнень, підтвердження прикладами;
•
чи не було порушень у послідовності викладу;
•
чи вдалий початок і кінець відповіді;
•
чи було припущено фактичних і граматичних помилок (якщо так, то яких);
•
чи достатньо виразним було усне мовлення товариша;