ВИКОРИСТАННЯ СИНОНІМІВ, АНТОНІМІВ, ОМОНІМІВ У МОВЛЕННІ. ОЗНАЙОМЛЕННЯ ЗІ СЛОВНИКАМИ СИНОНІМІВ, АНТОНІМІВ
26.04.2011, 20:01:24
Мета:
поглибити знання учнів щодо використання синонімів антонімів, омонімів у
мовленні; ознайомити зі словниками синонімів, антонімів; формувати
загальнопізнавальні вміння пояснювати значення у мовленні омонімів, антонімів;
правильно і доречно використовувати їх в усному та писемному монологічному та
діалогічному мовленні; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного
матеріалу виховувати любов до природи України.
Внутрішньопредметні
зв'язки:
Культура
мовлення і стилістика: уживання слів відповідно до їх значення; доречне
використання слів із переносним значенням, стилістично забарвлених слів,
лексичних повторів і синонімів як засобу зв'язку речень у тексті, а також
синонімів для уникнення невиправданих повторів слів; засвоєння складних
випадків слововживання.
Тип
уроку:урок формування практичних
умінь і навичок.
ХІД
УРОКУ
I.
Організаційний момент
II.
Перевірка домашнього завдання
III.
Повідомлення теми, мети й завдань уроку. Оголошення епіграфа уроку
Хто
любить квіти і оберігає їх — Примножує своє щастя й матиме блаженство.
М.Золотницький
IV.
Актуалізація опорних знань, умінь і навичок п'ятикласників
Навчальне
редагування
► Відредагувати текст. Пояснити
суть помилок.
«Цариця
квітів» — троянда — має в українській мові, в її розмовах кілька назв: це і
троянда, і роза, і рожа, і ружа. Рослина родом із Середньої Азії. Звідти ж, з
Ірану, народилась і її назва. Квітку розводили й окультурювали ще греки Ірми, в
них вона звалася родон (грецьке), роза (латинське). З латині слово
пришкандибало в німецьку мову, а з німецької причалапало в російську. В
українську мову вживане на західних землях слово ружа прийшло через польську
(ружа) і чеську (руже) теж з латинської. Слово це в українській мові
прислужилося для називання двох квіток — троянди і мальви, яку звуть ще й
рожа. Слово троянда походить з грецької мови, де ця квітка звалася тріандафіло
— «тридцятипелюсткова». По дорозі до нас пелюстки (філо) загубилися (З
журналу).
V.
Аналіз структури словників
Розглянути
структуру словника синонімів і словника антонімів. З'ясувати особливості
побудови цих словників на основі зіставлення.
Ознайомлення
зі структурою словника синонімів української мови
1.
Прослухати передмову словника і стисло її переказати (учитель читає передмову
вголос).
2.
Ознайомлення з побудовою словника і словникової статті.
3.
Пояснення умовних скорочень.
4.
Повторення алфавіту за словником.
Ознайомлення
зі структурою словника антонімів української мови
1.
Прослухати передмову словника і стисло її переказати (учитель читає передмову
вголос).
2.
Ознайомлення з побудовою словника і словникової статті.
1)
Хто вчиться змолоду, не знає на ... голоду. 2) Колос повний гнеться до землі,
а пустий ... стирчить. 3) Добро не пропадає, а ... умирає.
4) Зимою день малий, а весною ... . 5) Сонце на літо, а ... на мороз. 6) З малої хмари ... дощ буває. 7) Сумний грудень і в свято, і в ... . Довідка: старість, вгору, зло, великий, зима, великий,
будень.
►Прочитати подані нижче слова. До якої групи слів за
значенням їх можна віднести. З'ясувати значення кожного другого омоніма, увести
деякі з них у прості речення з прямою мовою з теми «Охорона природи України».
Кок,
кілька, качка, ласка, лінь, ліра, лама.
Творча
робота в парах
►Скласти діалог за темою «Чим приваблює мене рідний край»,
використовуючи синоніми, антоніми, омоніми.
VII.
Систематизація й узагальнення знань, умінь і навичок
Дати
відповіді на питання.
5. Яку роль відіграють у мовленні омоніми, синоніми, антоніми?
6. Які принципи роботи зі словником синонімів української
мови?
7.
Які принципи роботи зі словником антонімів української мови?
VIII.
Підсумок уроку
IX.
Домашнє завдання
1.
Повторити теоретичний матеріал з теми «Групи слів за значенням».
2. Продовжити синонімічний ряд поданих слів завірюха,
завмерти, немеркнучий, місцевий, легенда, красуватися. Скласти з ними текст на
тему «Краса природи навесні», використавши омоніми й антоніми.