Мета:
повторити й поглибити знання учнів про префікси, сприяти зміцненню навичок їх
виділення; формувати загально-пізнавальні вміння знаходити префікси пре-, при-,
прі-, визначати їх роль у словах; розвивати творчі вміння використання цих
префіксів для створення нових слів; за допомогою мовленнєво-комунікативного
дидактичного матеріалу виховувати повагу до професії вчителя, а також
співчуття і уважність до будь-якої людини, що потрапляє в біду.
Внутрішньопредметні
зв'язки:
Лексикологія
і фразеологія: засвоєння нових слів (у тому числі й власне українських),
прислів'їв, крилатих висловів.
Культура
мовлення і стилістика: засвоєння складних випадків слововживання.
Тип
уроку:урок формування практичних
умінь і навичок.
ХІД
УРОКУ
I.
Організаційний момент
II.
Повідомлення теми, мети й завдань уроку
III.
Актуалізація опорних знань, умінь і навичок п'ятикласників
Спостереження
над мовним матеріалом
►Прочитати текст. Визначити тип і стиль мовлення. Пояснити
свій вибір. Чому автор дав таку назву тексту? Назвати мовні засоби зв'язку
речень у тексті.
НОВА
ВЧИТЕЛЬКА
Добрий
десяток літ спливло весняною водою з того часу, як Олександра Василівна
прийшла на свій перший урок. Але й досі, входячи в клас після літніх канікул,
учителька почуває легке хвилювання. Адже кожного разу вона входить у коло нових
учнів, як у нову свою сім'ю.
Після
Юркового запитання Олександра Василівна зрозуміла, що з кожною хвилиною вона
здружується з класом. Безслідно зникло хвилювання, вона легко знаходила
потрібні слова. Міцніла в школярів довіра до неї, прірви між ними не було, і на
серці ставало легко й ясно. І раптом згадалось, як ходила вона вчора над морем,
примруживши очі. Звечоріло, і лілова смужка далеких просторів повільно
забарвлювалась пречудовим світлом заходу (За О. Донченком).
► Виписати слова з префіксами
пре-, при-, прі-. Пояснити їх правопис.
► З префіксами пре-, при-, прі-
записати по 2—3 нових слова.
► До виділеного слова дібрати
синоніми.
Коментар
учителя. Префікс пре- вказує на вищу міру ознаки (його можна замінити
прислівником дуже). У префіксі пре- пишеться буква е: претихий, прерозумний,
пречудово. Префікс при- найчастіше вносить у значення слова відтінок
приєднання, приближення або неповноти дії чи ознаки. У префіксі при- пишеться
буква и: прибудувати, приставляти, прикладати.
Ненаголошений
голосний [е] у префіксах пре-, як і в коренях слів, вимовляється наближено до
[и]. Ненаголошений голосний [и] у префіксі при- у вимові наближається до [е].
Щоб не помилитися у написанні префіксів пре- і при-, треба розрізняти їх за
значенням.
Префікс
прі- пишеться у словах прізвище, прізвисько, прірва.
IV.
Виконання практичних завдань творчого характеру
Розподільний
диктант
► Прослухати. Виписати під
диктовку з ряду слів спочатку ті, що означають приєднання, наближення чи
неповноту дії, потім ті, що вказують на збільшену ознаку.
► Яку роль відіграє значення слова
для правильного написання префіксів.
► Позмагайтеся: хто добере
найбільше синонімів до виділених слів.
Редагування
тексту
► Прочитати текст. Яка його
основна думка? Дібрати заголовок. Пр..цікаві мозаїки і фрески Софії Київської
можна пр..єднати до тих,
що
відповідають високим вимогам монументального мистецтва. Їм пр.. таманні
органічний зв'язок з архітектурою, в які неможливо пр..ховати чіткість й лаконізм
художньої мови, глибоку емоційність образів, їх декоративність можна пр..єднати
до найкращих традицій живописного оздоблення Софійського собору.
Величні
розміри внутрішнього простору, строгі пропорції, розкішні мозаїки, фрески
пр..вертають вас своєю досконалістю і не можуть пр.. гасити нашої цікавості (З
підручника).
►Списати. На місці крапок поставити букви е чи и у префіксах. Пояснити свій вибір.
Дослідження-реконструювання
►Замінити словосполучення словами з префіксами пре-, при-.
Дуже глибокий, злегка закритий, не зовсім заглушений, дуже злий,
злегка
покритий пилом, не зовсім закриті очі, не зовсім сів.
►У 3—4 словах визначити префікс,
корінь і основу. Скласти з ними речення. До виділених слів дібрати синоніми.
Навчальне
аудіювання
►Прослухати тест. Визначити тип мовлення. Аргументувати
свою думку. У кінці ХІХ століття найбільш заможні селяни і мешканці преміських
зон будували багатокамерні житла з трьох-чотирьох кімнат. У сінях
влаштовувалась комора, а кожна з кімнат переділялась на дві — чисту хату
(велику хату, залу) й кухню.
Українська
хата являла собою наземну одноповерхову споруду, за винятком прегірських
районів Карпат, Буковини та Поділля, де під житлом, яке будували на крутих
схилах, влаштовували цокольне приміщення для господарських потреб — погріб,
пивницю (За Т. Косміною).
►Знайти у тексті помилки у вживанні префіксів. Виправити
їх. Пояснити. Із цими словами скласти речення.
►З'ясувати вживання великої літери.
Моделювання
нових слів
►Утворити від поданих слів за допомогою префікса пре- нові
слова. Якого значення надає словам префікс?
►За поданим заголовком і ключовими реченнями скласти
оповідання. Використати слова з префіксами пре-, при-, прі-. Пояснити їх
правопис.
НА
РИБОЛОВЛІ
Повіяло
вже теплом. Вода раптом стала прибувати. Крига тріщала і стала насуватися одна
на одну. Найзавзятіші рибалки не покидали свого місця. Двоє рибалок опинилися
на крижині серед води. Уже стемніло. Допомога надійшла вчасно.
V. Систематизація й узагальнення знань
Подумати
і дати відповіді:
1.
Якого значення словам надають префікси пре-, при-?
2. Навести приклади слів з префіксами пре-, при-.
3.
Назвати слова, які пишуться з префіксом прі-.
4.
Для чого необхідні знання про вживання префіксів?
V!.
Підсумок уроку
Домашнє
завдання
1.
Скласти висловлювання у формі роздуму про вживання префіксів пре-, при-, прі-.
2. Дібрати 7—8 слів з префіксами пре-,
при-, прі-. Визначити у словах основу і корінь. Скласти з дібраними словами
речення.