Мета:
ознайомити учнів із вживанням префіксів роз-, без-; навчити правильно
писати слова з префіксами роз-, без-; знаходити й виправляти орфографічні помилки у
словосполученнях, реченнях і текстах; формувати загальнопізнавальні вміння
знаходити слова з орфограмою в текстах; розвивати творчі вміння використання
слів з поданими префіксами при побудові власних висловлювань; за допомогою
мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу сприяти збагаченню знань
школярів про народну архітектуру.
Внутрішньопредметні
зв'язки:
Лексикологія
і фразеологія: засвоєння нових слів.
Культура
мовлення і стилістика: засвоєння складних випадків слововживання.
Тип уроку: урок осмислення нових знань, формування
практичних умінь
і навичок на основі набутих знань.
ХІД
УРОКУ
I.
Організаційний момент
II.
Повідомлення теми й мети уроку, усвідомлення
її
учнями. Оголошення епіграфа уроку і робота з ним
Уся
історія розвитку народної архітектури переконливо свідчить про неабиякий талант
її творців, мудрість багатовікового народного досвіду.
За
Т. Косміною
III.
Генералізація знань учнів
Робота
над текстом (навчальне читання мовчки)
►Прочитати текст і дати відповіді на запитання після
нього.
СОФІЯ
КИЇВСЬКА
У
центрі Києва, на Софійському майдані, понад дев'ять століть височить пам'ятка давньоруського
мистецтва — славетний
Софійський собор.
Софія
Київська... чудове творіння народного генія, свідок високої культури і
героїчного минулого. Важко уявити, скільки подій відбувалося в цих стінах,
скільки людей побувало під її склепінням зі своїми радощами, безнадією і горем.
Собор був свідком блискучих злетів і поразок, зазнав гіркоти міжкнязівських
усобиць. Його мозаїчну підлогу топтали копита монгольських коней, а жадібні
руки загарбників тягнулися до блискучих золотих прикрас. Так, багато могли б
розповісти ці стіни. Та як змусити їх розкрити свої таємниці?
Тепер
Софія — музей. На її місці, за словами літописця, було колись поле поза містом.
Ярослав Мудрий звів цей собор на честь перемоги над кочовими племенами —
печенігами. Тоді місто розширилось, його оточили потужними земляними валами.
Урочистим в'їздом до нього були Золоті ворота, споруджені у вигляді башти з
надбрамною церквою Благовіщення.
Перед
тими, хто входить до головного храму Стародавньої Русі, відкривалася величезна
із золотими переливами мозаїчна композиція головного вівтаря з шестиметровою
фігурою Марії-Оранти («тієї, що молиться») у центрі. Для середньовічного
киянина вона була захисницею міста, держави, його особистого щастя і майна.
На
південній, північній, західній стінах на одній із фресок був зображений
Ярослав Мудрий із сім'єю, що як засновник підносить модель храму Ісусу Христу. Збереглися
лише фрагменти фрески.
Слава
про Софію поширилася далеко за межами Русі (З підручника).
►Дати відповіді на запитання до тексту:
1. Де знаходиться Софійський собор та хто і на честь чого
звів його?
2. Що є нині Софія
Київська?
3. Яка споруда виконувала роль урочистого в'їзду до міста
Києва в давнину?
4. Назвати символ захисту для середньовічного киянина?
Як
ви вважаєте, чому слава про собор поширилася за межі Київської Русі?
Робота
з опорною таблицею
►Учням пропонується пригадати правопис префіксів роз-, без- на основі теоретичного матеріалу.
У
кінці префіксів роз-,
без-, незалежно від вимови, завжди пишеться буква з: розсада, розжарити,
безхмарний, безкоштовний.
Для
милозвучності та полегшення вимови між префіксом роз- та коренями, що
починаються кількома приголосними, може з'являтися голосний звук [і]. Тоді
вживаються префікси розі-: розігріти.
4)
У чистому полі попутані коні, вузлики зняти, ніяк розв'язати.
5)
Їхав Волох, розсипав горох, почало світати — нема, що збирати.
6)
Зайде в дім — не виженеш дрючком, прийде час — сам вийде.
V.
Систематизація й узагальнення знань
Подумати
і дати відповіді:
1.
У яких випадках префіксроз- вживається з голосним [і]?
2.
Як вимовляється дзвінкий приголосний [з] у кінці префіксів роз-, без- перед
глухим?
3.
Які труднощі ви відчуваєте у засвоєнні правопису префіксів роз-, без-?
VI.
Підсумок уроку
VII.
Домашнє завдання
Прочитати.
Виписати спочатку слова, в яких написання приголосних у префіксах відповідає
вимові, а потім — не відповідає. Перевірити свої твердження за орфоепічним
словником.