Мета:
ознайомити і поглибити знання учнів про вживання і правопис префіксів з- (зі-,
с-); формувати загальнопізнавальні вміння знаходити слова з орфограмою в
текстах; розвивати творчі вміння використання слів з поданими префіксами при
побудові власних висловлювань; за допомогою мовленнєво-комунікативного
дидактичного матеріалу виховувати повагу до повір'їв, звичаїв і традицій свого
народу.
Внутрішньопредметні
зв'язки:
Лексикологія
і фразеологія: засвоєння нових слів і фразеологізмів, прислів'їв, крилатих
висловів.
Культура
мовлення і стилістика: засвоєння складних випадків слововживання.
Тип
уроку: урок осмислення нових знань, формування практичних умінь і навичок на
основі набутих знань.
ХІД
уроку
I.
Організаційний момент
II.
Повідомлення теми й мети уроку, усвідомлення її учнями. Мотивація навчальної
діяльності
III.
Генералізація знань (відтворення теоретичних відомостей, застосування яких буде
потрібним на уроці)
Робота
над зв'язним висловлюванням (виразне читання тексту вголос)
► Прочитати. Визначити основну
думку тексту. Стисло переказати його.
УКРАЇНСЬКЕ
МИСТЕЦТВО
Якщо
письменники для змалювання предметів, тварин, людей та явищ дійсності
використовують мовні засоби, то художники навколишній світ передають по-іншому
— фарбами, різноманітними кольорами та відтінками. Окремі кольори самі собою
можуть певним чином діяти на людину. Так, яскраві кольори діють активно, при
цьому одні збуджують (наприклад, яскраво-червоні), інші — заспокоюють
(зелений).
Наші
пращури вважають, що кожен колір має своє значення: червоний символізував
життя та любов, зелений — життя природи, синій — небо, жовтий — сонце, червоний
— горе.
Подібно
до звуків у музиці, кольори викликають у людини відповідні почуття і настрій —
радісні і веселі, спокійні чи напружені (З газети).
► Знайти слова, в яких уживається
префікс з- (зі-, с-). Виписати їх, позначити префікси.
Пояснювальне
письмо з творчим завданням
► Списати, позначаючи значущі
частини поданих слів. Усно з'ясувати значення кожного слова, дібравши до нього
два-три спільнокореневі. Злива — слива, сварка — зварка, сіпнулася —зігнулася.
► Звернути увагу на правопис слів
збагнути, скривдити, збагатити, сплітати, зцементувати, схвалити. Пояснити
правопис префіксів.
► Скласти 3-4 речення,
використовуючи слова вправи.
IV.
Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу
Коментар
учителя. У префіксах з- звук [з] може вимовлятися чітко і може, особливо при
швидкому темпі мовлення, наближатися: 1) перед глухими [с], [с'], [ц], [ц'],—
до [с]; 2) перед [ж], [ч], [ш] — до [ж] або [ш].
Префікс
з- передається переважно буквою з: зсунути, зцілити, зчистити. Тільки перед к,
п, т, ф, х у цьому префіксі пишеться буква с: сколихнути, сформувати, сподобатися.
Для
милозвучності та полегшення вимови між префіксом з- та іншим приголосним
з'являється голосний [і]: зіграти, зігнути, зіставити.
Самостійна
робота
► Списати, додаючи до кожного
слова префікс з- (с-, зі-). Позначити орфограми.
► Зробити звуковий запис поданих
слів. Перед якими приголосними вимова префікса з- розходиться з правописом? У
яких випадках зміни у вимові не відбуваються? Чому?
► Дібрати до виділених слів
антоніми. Пояснити їх правопис.
Прочитати
й переписати. Дібрати заголовок
► Усередині собор був оздоблений
чудовими фресками і пречудовою мозаїкою. Фрески Софійського собору прикрашали
цю споруду. Більшість з них присвячена релігійній тематиці. Але є й такі, що зображують
свята, ігри, танки, розваги тощо. Серед численних фресок собору особливу увагу
привертає груповий портрет сім'ї Ярослава Мудрого: чотири дочки і два сини
князя (М. Матвійчук).
► Позначити у словах префікси.
Назвати правила.
IV.
Систематизація й узагальнення знань
Подумати
і дати відповіді:
1.
Назвати особливості вживання префіксів з-, с-.
2.
Що слід пам'ятати про вживання префікса зі-?
3.
З якою метою використовується чергування префіксів з- (зі-)?
V.
Підсумок уроку
VI.
Домашнє завдання
Прочитати.
Записати спочатку слова з префіксом з-, с-, потім слова, в яких корінь
починається буквами з, с.