Мета:
удосконалити учнівську вимову приголосних звуків за нормами літературної вимови; навчити користуватися правилами при написанні слів, у яких відбувається уподібнення,
спрощення в групах приголосних; формувати загальнопізнавальні вміння пояснювати
причини уподібнення, спрощення; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати почуття відповідальності за
навколишнє середовище, спонукати учнів до осмислення краси природи.
Внутрішньопредметні
зв'язки:
Лексикологія:
засвоєння нових слів.
Орфографія:
написання слів на вивчені орфограми, розділові знаки при однорідних членах
речення, звертаннях, вставних словах.
Культура
мовлення: правильна вимова голосних і приголосних звуків.
Тип
уроку: урок осмислення знань у процесі практичної діяльності.
ХІД
уроку
I. Організаційний момент
II. Установчо-мотиваційний етап
1.
Психологічна настанова щодо роботи за темою «Вимова приголосних звуків.
Уподібнення приголосних звуків. Спрощення в групах приголосних».
2.
Внутрішня мотивація навчально-розвивальної діяльності учнів з теми.
III. Повідомлення теми, мети й завдань уроку
Осмислення
здобутих знань у процесі практичної роботи, удосконалення загальнопізнавальних
і творчих умінь з теми
Коментоване
письмо
БЕРЕЖІТЬ
ЛІС ВІД ВОГНЮ
У
лісі часто виникають пожежі. Ще не встигне розтанути сніг, а на сухих купиннях,
яких торкається проміння сонця, уже висихає листя, хвоя, мох. Усе це дуже
легко запалюється.
Під
час пожежі спалахує хмиз, сушняк. Варто лише торкнутися іскрі, спалахують і
горять із тріском кущі і молоді ялинки та сосонки. Вогонь ненависно
перекидається на низькі гілки дорослих ялин та підіймається до самих верхівок.
На
місці пожежі лишаються дерева, що згоріли, випалені молоді парості, спалені
медоноси, лікарські рослини. На згарищах майже немає птахів, тварин. Вони довгі
роки схожі на пустелю.
Майже
всі пожежі виникають від недобросовісного ставлення людини до вогню. Це
студентське багаття, яке забули погасити, сірник, який кинув рідкісний хуліган.
Бережіть
ліс! Він — легені
нашої планети (За І. Балбишевим).
Творча
робота
►Розтлумачити подані слова, увести їх у складні речення.
Зробити синтаксичний розбір одного з речень.
Форпост,
аванпост, інтелігент.
Словниковий
диктант
►Записати слова, виділити орфограми. Розставити наголос у
виділених словах.
►Прочитати. Відновити текст, вставивши потрібні за змістом
слова з довідки. Розставити розділові знаки, пояснити їх уживання.
ДОЩ
Тихо
й нудно, і спека ... . Ось-ось має щось ... . І десь далеко, за темною смугою
лісу, обізвався ...
і ... зітхнув
густий хутірський парк із столітніми . , тихо забриніли маленькі шибки в низенькій
хаті. Пішла хвиля, аж засвистіла по ланах . жита.
Тихо шуміла трава під . , захлинаючись, ковтала воду суха . , пирскало й плюскотіло віття на
дереві (За С. Васильченком).