Мета:
розповісти про поета; допомогти учням зрозуміти метафоричність поезії
митця; розкрити роль метафори й порівняння в поезії «Писанки»; формувати
навички виразного читання; виховувати інтерес до вивчення народних
звичаїв та обрядів.
Тип уроку: інтегрований урок з української літератури й
трудового навчання.
Обладнання: портрет І. Калинця;
ілюстративний матеріал: зразки орнаментів, пам'ятник українській писанці
в Едмонтоні (Канада); писанки, крапанки; виставка творів І. Калинця.
Хід уроку І. Перевірка домашнього завдання.
1.
Виразне читання учнями віршів І. Жиленко «Жар-птиця», «Підкова»,
«Гном у буфеті».
2. Учні демонструють власні ілюстрації до прочитаних поезій, їх
однокласники добирають назви — цитати з цих творів.
3. Учні
читають мікротвори на тему «Мені наснився новорічний сон».
II.
Повідомлення теми й мети уроку
III. Вивчення нового матеріалу
Учитель літератури.
Сьогодні ми здійснимо заочну подорож у світ художнього слова Ігоря
Калинця. Його поезія земна, чиста, добра, пронизана сонячним промінням,
радістю й великою любов'ю.
Ваші однокласники розкажуть про життєвий шлях поета.
Перший
учень. Народився Ігор Калинець 9 липня 1939 року в містечку Ходорові на
Львівщині. В автобіографії він пише: «З Ходоровом пов'язані не тільки
мої дитячі враження й спогади, бо звідти не тільки джерело натхнення —
там зараз на цвинтарі люди, що дали мені життя й виховали в здоровому
національному дусі. Я також ніколи не міг забути, що я хрещений у
греко-католицькому обряді й що брат моєї матері — студент Львівського
університету — був закатований у тюрмі на Донського, де 30 років опісля
довелося мені й моїй дружині як правозахисникам побувати в час слідства й
суду над нами. Неопізнані останки мого вуйка в котрійсь із братських
могил у Львові. Про могили я також ніколи не забував — занадто багато
сумної пам'яті доводиться нам, українцям, двигати... я виростав на
традиціях рідної землі, народної обрядовості і Розстріляного
Відродження».
Другий учень. У 1961р. закінчив Львівський університет і до 1972
працював в обласному архіві. У радянські часи І. Калинець переслідувався
владою, був засуджений на 9 років за «антирадянську агітацію і
пропаганду». Покарання відбував на Уралі та в Забайкалі.
«В ув'язненні працював токарем і кочегаром. І був у табірному русі
опору. Радів з того, що лишився людиною. Поезія допомогла вистояти і в
перший, і в другий періоди», — так пише І. Калинець в автобіографії.
Третій учень. Поет повернувся до рідного Львова в 1981р. До цього часу
вже мав 17 поетичних книжок, які 1991р. об'єднали у два томи:
«Пробуджена муза» й «Невольнича муза». З них лише перша книжка «Вогонь
Купала» вийшла друком 1966р. в Києві.
Четвертий учень. До 1991р. поезія І. Калинця була відома
українському читачеві в основному із «самвидаву». У цьому ж році в
Україні з'явилася книжка вибраного «Тринадцять аналогій», за яку автора
удостоєно Національної премії ім. Т. Шевченка. На початку 1992р. І.
Калинець став лауреатом премії ім. В. Стуса.
П'ятий учень. У творчому доробку І. Калинця є книжки й для дітей,
зокрема, збірка віршів «Книжечка для Дзвінки».
Цим іменем звалася
кохана дівчина ватажка карпатських опришків Олекси Довбуша. Дзвінка —
ім'я доньки поета. Вона була ще зовсім юною, коли батько писав цикл
віршів «Дивосвіт». Для неї зовнішній світ поставав загадково-чарівним,
солодкоголосим, різнобарвним.
Учитель літератури читає напам'ять вірш «Писанки».
Обмін
враженнями.
— Які думки й почуття викликала у вас ця поезія?
—
Яка тема твору?
Вчитель літератури. Писанки беруть свій
початок від прадавніх вірувань нашого народу.
Могутній бог Род нібито мав здатність перетворюватися в сокола. У
предковічні часи він зніс золоте яйце, яке мало всередині не жовток з
білком, а зародок усього світу.
Була люта зима. Птахи не встигли
відлетіти у вирій і стали гинути. Люди позабирали птахів до своїх осель,
відігріли, а навесні відпустили у вирій. Пернаті не барились,
повернулися, а на крилах разом із весною принесли дивні яєчка. Відтоді з
приходом великого весняного дня люди писали писанки.
Учні читають вірш «Писанки».
Усне малювання.
Опишіть
картини, що виникли у вашій уяві під час читання вірша.
Який
настрій вірша?
Вчитель трудового навчання. Ті орнаменти, що
наносили писанкарі на яйце, були не простими малюнками, а таємничими
знаками, пов'язаними з магічними обрядами. Писанки були вірними
помічниками й захисниками наших предків. До речі, писанкарі не починали
роботу, коли з кимось посварилися або були в гніві, адже писанки —
символ добра й сонця.
— Які слова й вирази застосовував І. Калинець, щоб краще читач уявив
матір за святою роботою?
Вчитель трудового навчання. Для писанки
найкраще вибирати маленькі сирі яєчка. їх треба помити в літній воді,
додаючи одну ложку соди. Після цього на 2—3 хв. покласти у воду з
легеньким розчином оцту. Коли яєчка просохнуть, їх можна розписувати.
Це ви вчора вдома зробили, зараз будемо розписувати писанки.
Щоб
перша ж вас не розчарувала, не треба братися за складні орнаменти.
Почнемо з найпростішої писанки, що називається «сосонка».
Спочатку
олівцем малюємо лінії майбутнього орнаменту. Потім трьома пальцями
лівої руки тримаємо яйце, а трьома пальцями правої — писачок. Мізинець
правиці підтримує рівновагу майбутньої писанки.
Набираємо писачком гарячого воску, притуляємо його отвір до яйця й
записуємо лінії, позначені олівцем. Отвір писачка повинен приставати до
шкаралупи рівно, ми тримаємо його на місці, а лівою рукою обережно
обертаємо яйце. Від цих ліній малюємо малесенькі рисочки, схожі на
соснову глицю.
Після цього яєчко опускаємо в зелену фарбу. Увечері покладете
писанку в духовку, віск розтане — і ви легко зітрете його. Писанка
«сосонка» готова.
Учитель літератури. Якими фарбами мама фарбує
писанки? Прочитайте.
(Мандрує писанка по мисочках із цибулинним золотим узваром, з
настоями на травах і корі, на веснянім і на осіннім зіллі — і писанка
оранжево горить у філіграннім сплеті ліній).
Учитель трудового
навчання. Колись кожна писанкарка готувала фарби сама. Коричневу — з
дубової фори, червону — із лушпиння цибулі, жовту — з кори молодих
яблуневих гілок, чорну з підсоленого відвару молодої вільхи.
Учитель літератури. Які орнаменти малювала мама на писанках?
Прочитайте.
(Від слів: «То вже вона, як дивовижний світ..». до
слів: «... геометричний космацький орнамент»).
Учитель трудового
навчання, (демонструє зразки орнаментів і «прочитує» їх).
Писанка «безконечник».
Ось гляньте, у цьому орнаменті немає
ні початку, ні кінця, як немає початку-кінця життя на землі.
«Безконечник» нагадує вічний рух спокійної морської хвилі. Цю писанку
пасічники клали під вулики, щоб безкінечно роїлися бджоли.
Писанка «рожа».
Спершу яйце ділимо лінією навпіл, а потім
повздовж від торця до торця. На перехресті ліній змальовано прямі,
навскісні, ламані хрести. Ці лінії з'єднані кутниками, що утворюють
восьмипелюсткову зорю-рожу. Якщо поміж пелюстками-кутниками поставимо
«баранячі ріжки», то буде «рожа косичаста».
Писанка «Берегиня».
Жіноча постать із зведеними догори
руками. Берегиня — слов'янська богиня життя й родючості.
Писанка
«небесні олені».
Це стародавня гуцульська писанка. «Небесні
олені» нібито породили всіх людей і тварин на світі.
Півень, за народними віруваннями, відвертав грім і блискавку. Тому
писанку із зображенням цього птаха клали під кут хати, аби уберегти її
від блискавки.
Квіти, за українським повір'ям, були обличчями
ненароджених дітей. Бездітні жінки намагалися писати багато писанок з
квітами й дарувати їх дітям.
Вчитель літератури. Отже, ми переконалися, що кожна писанка — то
джерело знань, дія, що дає життя сучасникам, творить його продовження.
«У народі кажуть, що кінець світу настане тоді, коли жодна дитина не
колядуватиме й жодна господиня не розписуватиме яєчко, не готуватиме
крашанок».
(Микола Ткач)
На Гуцульщині ще й донині розповідають легенду,
співзвучну з думкою поета М. Ткача.
Рольова гра
Автор.
Злий Ірод, прикутий у пеклі, щороку посилає своїх слуг на землю й питає
їх, коли повернуться.
Ірод. А чи люди писанки пишуть, чи ні?
Слуга. Пишуть усі
люди.
Автор. Тоді Ірод аж заходиться від плачу, бо писанкарі — то
не його люди. Плаче Ірод, зривається з ланцюгів, але ковалі знову
потовщують залізо.
Тож доки пишуть люди писанки, доти буде світ, а як перестануть, тоді
світ має скінчитися.
Учитель літератури. Які ви знаєте звичаї,
пов'язані з писанками?
Перший учень. Коли дівчина дарує парубкові
писанку, значить, зізнається йому в коханні.
Другий учень. Подаровану писанку вдячні господарі мають за окрасу й
тримають на полиці.
Третій учень. Кращі писанки зберігають у
прискринку до наступного Великодня.
Четвертий учень. Дівчата й
жінки кладуть писанку у воду й умиваються нею, щоб лице було миловидним,
здоровим, а на щічках горів рум'янець.
П'ятий учень. Шкаралупи з писанок закопують на озимині, ярині,
викидають на грядки, щоб добрий урожай був.
Шостий учень. Виїдені
писанки чіпляли на цвяхи під образами, щоб оберігали хату й сім'ю від
грому.
Сьомий учень. Червоне яйце дає силу, здоров'я, красу. Якщо вмитися
водою, у якій плавало червоне яєчко, зачувши перший грім, то поталанить
на красу, щастя, здоров'я.
Восьмий учень. Померлим на
Великодньому тижні кладуть у домовину писанки й крашанки.
Клас об'єднується в чотири групи, і кожна демонструє народну гру з
писанками.
Перша група. Навбитки.
По черзі двоє учнів
б'ють яйце об яйце. У кого розіб'ється, той віддає свою крашанку
переможцеві й виходить з гри. Останній грає навбитки з наступним
гравцем.
Друга група. Навкотки.
По двоє котять крашанки, стукають одну
в одну. Чия розбилася, той її втрачає й виходить із гри, поступаючись
іншому учневі.
Третя група. Китця.
Яйце беруть між ніски
черевиків і котять. Недалеко поставлена ще одна крашанка. Якщо гравець
попадає китцею в неї, то виграє.
Четверта група. Сліпець.
Обіруч закривають очі і йдуть до
писанки. Коли зупиняються коло неї, то виграють.
Вчитель
трудового навчання. Із прийняттям християнства на писанках з'явилися
нові малюнки-символи Христової віри: хрест і невелика церква. Є й
писанки зі знаками державного походження. На них, окрім орнаменту,
зображають тризуб, на інших — читаємо напис: «Христос воскрес! Воскресне
Україна!»
Українська писанка разом із нашими земляками помандрувала в далекі
світи. І тепер багато американців, австралійців, німців, канадців не
уявляють Великоднього свята без писанки.
У канадському місті
Едмонтоні встановлено пам'ятник українській писанці.
Учитель літератури. Назвіть метафори й порівняння, що зустрічаються у
вірші «Писанки».
Метафори:
«Мандрує писанка по
мисочках...»
«… і писанка оранжево горить у філіграннім сплеті
ліній».
«… вона ... дзвенить...»
«І стилізовані сплітаються сади у
маєві густих обрамлень...»
«І я поплив у світ дитячих мрій на
білі колискові оболоні...»
«Котилися писанками ізгори, ясні сонця
у мамині долоні».
Порівняння:
«… вона, як дивовижний світ, то вже
дзвенить, як згусток сонця...»
— Які асоціації викликає у вас
слово «писанка»?
(Великдень, сонце, квітень, крашанка, дряпанка,
паска, воскресіння Ісуса Христа, «Христос воскрес! — Воістину воскрес!»,
радість).
IV. Підсумок уроку
«Мікрофон».
1) Що мені
подобається у вірші «Писанки».
2) Моя улюблена писанка.
VI.
Домашнє завдання: вивчити напам'ять вірш «Писанки»; намалювати
ілюстрацію до віршів із циклу «Дивосвіт» (за вибором учнів).
|