Мета:
навчити учнів розрізняти вставні слова в контексті, аналізувати їх стилістичну
роль, правильно інтонувати речення із вставними словами, виділяти комами
вставні слова на письмі; формувати організаційно-контрольні вміння оцінювати
роль вставних слів у реченні; загальнопізнавальні вміння щодо правильної
розстановки розділових знаків у реченнях із вставними словами; творчі вміння
розширювати речення шляхом самостійного введення в них вставних слів,
редагувати синтаксичні конструкції, конструювати речення за опорними словами, схемами-моделями, складати
текст-пораду відповідно до комунікативного завдання; на основі
мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу сприяти додержуватися загальних норм етикету, розвивати мовленнєву культуру п'ятикласників.
Правопис:
виділення вставних слів на письмі комами.
Внутрішньопредметні
зв'язки:
Лексикологія:
засвоєння нових слів шляхом добору слів-синонімів, слів-антонімів.
Культура
мовлення і стилістика: додержання правильної інтонації в реченнях із вставними
словами і словосполученнями.
Текст
(риторичний аспект): удосконалення вмінь складати висловлювання типу поради, а
також діалог, використовуючи вставні слова і словосполучення відповідно до
комунікативного завдання.
Тип
уроку:урок формування практичних
умінь і навичок.
ХІД
УРОКУ
I.
Організаційний момент
II.
Повідомлення теми, мети й завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності
III.
Генералізація мотиваційних резервів п'ятикласників з теми (відтворення теоретичних
відомостей, застосування яких потрібне на уроці)
Лінгвістична
розминка
1)
Дібрати синоніми до слова безумовно. 2) Назвати антонім до слова на жаль. 3) Продовжити
ряд слів по-перше, по-друге, ... . 4) Записати слова по-моєму, по-твоєму у формі множини.
5) Дібрати
синонім до слова
можливо.
►Із поданими словами усно скласти речення. Простежити за
інтонацією в них. Зробити висновок про роль цих слів у реченнях.
Зіставлення
нових знань із базовими на основі актуалізації знань учнів з теми
► Прочитати.
З'ясувати, що виражають виділені слова або сполучення слів: упевненість чи
невпевненість, почуття радості, жалю, здивування, джерело повідомлення,
порядок викладу думок, увічливість та ін. Спілкування передбачає різні способи
взаємодії з людьми. Основною формою спілкування, звичайно, є бесіда, розмова.
Оцінюючи
ту чи іншу людину, рівень її освіченості, культури, визначають передусім її
здатність і вміння дотримуватись мовного етикету. Кажуть, пташку впізнають по
пір'ю і пісні, а людину по мові й мислі.
Зауважимо,
що досягненню успіху в бесіді сприяє врахування національних рис
співрозмовника. Приміром, українцеві нелегко дійти якогось рішення. Це
випливає з його характеру.
Як
свідчать фахівці, треба відшукати свій стиль, тон, манеру спілкування, які б
не висвічували власні «слабкі сторони», а навпаки, зміцнювали їх і давали б
змогу порозумітися зі своїм партнером. Безперечно, слово чемне — кожному
приємне (За О. Корніякою).
► Спробувати дати визначення вставним
словам. Простежити за пунктуацією в реченнях зі вставними словами і зробити
висновок, як вони виділяються на письмі. Зіставити свої висновки з теоретичним
матеріалом.
Вставними
називаються слова або словосполучення, які виражають ставлення мовця до змісту
повідомлення. Вставні слова не відповідають на питання. У реченні можуть стояти
на початку або в середині.
Вставні
слова найчастіше виражають
Невпевненість, припущення
Різні
Джерело
Послідов-
Упевненість
почуття людини
повідомлення
ність викладу думок
Ввічливість
Безсумнів-
Мож-
На жаль,
Кажуть,
По-перше,
Даруйте,
но, безу-
ливо,
на щастя,
на думку... ,
по-друге,
пробачте
мовно, зви-
мабуть,
на сором,
по-моєму,
нарешті,
на слові,
чайно,
здається,
як на зло,
по-твоєму,
з одно-
уявіть собі
без сумніву,
напевне,
як навмисне,
по-нашому,
го боку,
справді,
очевидно
шкода
за слова-
до речі,
розуміється
ми...
навпаки, наприклад, отже, словом
На
письмі вставні слова і словосполучення виділяються однією або двома комами
залежно від місця в реченні. Наприклад: 1. За сучасним етикетом, першим
вітається молодший зі старшим. 2. Першим вітається, за традицією, учень з
учителем.
Виконання системи
практичних завдань
Творчий
диктант на розширення тексту шляхом уведення в нього вставних слів
►Прочитати текст. Визначити тему й основну думку
висловлювання. Дібрати заголовок. Списати, замість пропусків увести вставні
слова з довідки. Розставити потрібні розділові знаки.
... обід в українській традиції — священний ритуал з давніх часів. До столу ... сідали в
один і той же час усією родиною. Розпорядником ... був батько-господар. Він
першим сідав за стіл на покуті, під образами.
Обід ... проходив поважно, спокійно, без галасу, сміху й крику. Ритуал ... розпочинав господар, беручи першу ложку страви. Потім
починали їсти всі.
...
в давнину їли зі спільної посудини, кожен мав свою ложку. ... не можна було
дітям гойдати ногами під столом, бо нечиста сила до хати прийде. ... як ложка
впаде з рук, у сім'ї будуть збитки (З журналу).
Довідка:
безумовно, вважалося, як відомо, за традицією, уявіть собі, як правило, за
повір'ям, звичайно.
►Відредагувати текст. З'ясувати, чи доречно вжито в ньому
вставні слова. Записати текст, поділивши його на речення й уникаючи надмірного
використання вставних слів.
Певно,
ви помічали, що тонкий гумор або жартівливі натяки надають навіть спілкуванню
легкого, невимушеного характеру, зрештою, створюють дружню атмосферу, у свою
чергу, різкі, дошкульні висловлювання на адресу присутніх чи відсутніх,
висміювання певних вад людей призводить до напруженості у взаєминах і, без
сумніву, може згубно позначитися на подальшому спілкуванні, тому гумор,
анекдоти, напевно, повинні бути виваженими, доречними, невульгарними, до того
ж, нарешті, вони мають супроводжувати розмову з безпосередністю й невимушеністю
(За О. Корніякою).
►Лексична робота: визначити, в якому значенні вжито в
тексті слово дошкульний. (Дошкульний — 1.
Який
викликає, спричиняє фізичний біль. 2. Який сильно діє, глибоко вражає; ображає
кого-небудь уїдливими словами).
►Накреслити схеми речень з однорідними членами.
Творче
конструювання речень із вставними словами (за варіантами)
►Побудувати три речення із вставними словами з теми «Як
треба поводитися у громадських місцях». Варіант 1. На
основі поданих схем-моделей:
Варіант
2. На
основі опорних слів: на жаль, будь ласка, очевидно.
V.
Колективне створення проекту (виконання ситуативного завдання на основі
спеціально створеної мовленнєвої ситуації)
Скласти
текст-пораду «Як треба поводитися за столом», використовуючи вставні слова
по-моєму, звичайно, по-перше, по-друге, по-третє, отже, зверніть увагу та інші.
VI.
Підбиття підсумків уроку
Учні
аналізують свої досягнення у процесі роботи, з'ясовують практичне значення
опрацьованого матеріалу для власного життєвого досвіду. Учитель характеризує
проведену навчально-пізнавальну діяльність учнів.
VII.
Домашнє завдання
1.
Уявити ситуацію: класний керівник дав вам доручення виступити на годині
спілкування з повідомленням про поведінку учнів класу. Скласти й записати
висловлювання, використовуючи різні за значенням вставні слова.
2. Дати письмові відповіді на запитання, використовуючи
вставні слова і словосполучення (на мою думку,
на мій погляд, мені здається, по-моєму, як відомо, звичайно та інші).
1) Що таке етика спілкування? 2) Як
ми розуміємо слово «етикет»? 3) Чому треба бути
ввічливим? 4) Які основні правила спілкування в
школі? 5) Які слова необхідно
використовувати, звертаючись до незнайомої людини із запитаннями?
►На основі поданих запитань і сформульованих відповідей
скласти й
розіграти діалог з товаришем на тему «Етика спілкування».