ЗАГАЛЬНОВЖИВАНІ (НЕЙТРАЛЬНІ) І СТИЛІСТИЧНО ЗАБАРВЛЕНІ СЛОВА
26.04.2011, 20:14:19
Мета:
ознайомити учнів із лексикою за сферою вживання: із загальновживаними і
стилістично забарвленими словами; формувати загальнопізнавальні вміння
аналізувати лексику за сферою її вживання; удосконалити вміння і навички визначати
роль стилістично забарвлених слів у тексті; доречно використовувати в
монологічному та діалогічному мовлені; за допомогою мовленнєво-комунікативного
дидактичного матеріалу спонукати учнів до вивчення рідної мови.
Внутрішньопредметні
зв'язки:
Культура
мовлення і стилістика: уживання слів відповідно до їх значення; доречне
використання слів із переносним значенням, стилістично забарвлених слів.
Текст
(риторичний аспект): розвиток умінь увиразнювати мовне оформлення
висловлювання за допомогою лексико-фразеологічних засобів.
Міжпредметні
зв'язки: використання багатозначних слів у творах усної народної творчості
(література).
Тип
уроку: засвоєння нових знань.
ХІД
УРОКУ
I.
Організаційний момент
II.
Установчо-мотиваційний етап
1. Психологічна настанова щодо вивчення теми
«Загальновживані і стилістично забарвлені слова української мови».
2. Уведення учнів у понятійно-термінологічне поле
(знайомство з основними поняттями й термінами теми): учитель акцентує увагу
п'ятикласників на визначеннях таких понять, як загальновживані і стилістично
забарвлені слова.
3. Внутрішня мотивація навчально-розвивальної діяльності
учнів з теми.
ІІІ.
Оголошення теми, мети, завдань уроку. Оголошення епіграфа уроку
Прислухайтесь,
як океан співає —
Народ
говорить.
І
любов, і гнів
У
тому гомоні морськім.
М.
Рильський
І\Л
Актуалізація опорних знань, умінь і навичок п'ятикласників
Робота
на спостереження
►Прочитати уривки з творів усної народної творчості.
З'ясувати, чим вони відрізняються.
Ой
на Івана, та й на Купала Там дівчинонька квітоньки збирала. Квітоньки збирала,
в пучечки клала, До річечки несла, у водичку пускала.
Ой
на Івана, та й на Купала Там дівчина квіти збирала. Квіти збирала, в пучки
клала, До річки несла, у воду пускала.
V.
Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу
Відомо,
що не кожне слово збуджує почуття, настрій чи уяву читача або слухача. Існує
багато слів, з якими всі звиклися і які сприймаються без будь-яких емоцій. Але
глибокий вплив на читача неможливий без певних слів, які мають емоційне
забарвлення.
У
літературній мові і народній творчості емоційно забарвлена лексика становить
окрему групу.
Емоційно
забарвлені слова — це слова, які виражають різні почуття, а також емоційні
відтінки в оцінці явищ дійсності, осіб, подій.
Пошукова
робота
►Прочитати тексти. Визначити, до якого стилю мовлення
належить кожен із них. Свою думку обґрунтувати. Знайти загальновживану й
емоційно забарвлену лексику.
Текст
1
Культура
мовлення — це одна з ознак загальної культури людини. Кожному носієві тієї чи
іншої мови треба любити рідну мову, формувати мовно-національну
самосвідомість, учитися слухати й сприймати слово (З підручника).
Текст
2
ДОРУЧЕННЯ
Я,
Приходько Ілля Олександрович, доручаю Сірому Станіславу Миколайовичу одержати
у касира управління належну мені зарплату за травень 2005 р.
Доручення
дійсне до 10 червня 2005 року.
І.
О. Приходько
Підпис
інженера В. В. Хвилі засвідчую
Начальник
управління БМУ (підпис) О. О. Горобець
► Дати відповіді на питання:
1.
Чи може вживатись емоційно забарвлена лексика в науковому стилі?
2.
Чи може вживатись емоційно забарвлена лексика у діловому мовленні (заяви,
доручення, автобіографії)?
3.
У яких стилях найбільш вживана емоційно забарвлена лексика? Чому?
Лексико-стилістична
робота
► Прочитати синонімічні ряди.
Визначити стилістичну різницю слів, які входять до синонімічних рядів. Увести
виділені слова у прості речення, ускладнені однорідними підметами, додатками,
вставними словами.
►Пригадати,
які просторічні слова і жаргонізми використовують у своєму мовленні ваші
однолітки, дорослі. Записати їх. Чи мають вони емоційне забарвлення? В якому
стилі використовуються?
VI.
Систематизація й узагальнення знань, умінь і навичок
Подумати
і дати відповіді на питання:
1. Які слова називаються загальновживаними?
2. Які слова називаються стилістично забарвленими?
3. В яких стилях найчастіше використовуються загальновживані
і стилістично забарвлені слова?
VII.
Підсумок уроку
VIII.
Домашнє завдання
На
основі теоретичного матеріалу уроку скласти усне повідомлення на лінгвістичну
тему, користуючись прикладами, дібраними з газет, художньої літератури,
повсякденного життя.