ЗАМІТКА В ГАЗЕТУ (ІЗ ШКІЛЬНОГО ЖИТТЯ) ІНФОРМАЦІЙНОГО ХАРАКТЕРУ (ОЗНАЙОМЛЕННЯ З її ХАРАКТЕРОМ І ЗМІСТОМ)
26.04.2011, 20:47:41
Мета:
ознайомити учнів із заміткою як жанром мовлення (характерними рисами,
структурою, мовними особливостями), підготувати учнів до самостійного написання
замітки в газету інформаційного характеру; удосконалювати мовленнєво-комунікативні
вміння здійснювати стилістичний аналіз замітки (характеризувати її зміст,
структуру, мовні особливості), сприймати й усно відтворювати зв'язне
висловлювання; підвищувати мовну й мовленнєву культуру п'ятикласників.
Тип
уроку: урок розвитку зв'язного мовлення.
ХІД
УРОКУ
I.
Організаційний момент
II.
Розвиток безперервної пошукової пізнавальної активності учнів
Актуалізація
опорних знань п'ятикласників
►Слово вчителя. Замітка — один
з основних жанрів журналістики (науки про засоби масової
інформації). Які джерела інформації для сучасної людини вам відомі? Розкажіть
про них.
Дати
відповіді на запитання:
1)
Які газети ви знаєте? Які з них читаєте?
2) Хто готує матеріал для газети?
3) Що відомо вам про оформлення газет (ілюстрації, рубрики,
шрифти)?
4) Що, крім заміток, міститься в газеті?
Захист
індивідуальних творчих робіт, отриманих учнями заздалегідь
►Характер завдання: Проаналізувати зміст вашої улюбленої
газети. Що в ній цікавого, корисного, пізнавального?
III.
Ознайомлення п'ятикласників з темою, метою й завданнями уроку. Оголошення
епіграфа
Публіцистика
— це секундна стрілка годинника... Вона фіксує швидкоплинні миттєвості життя,
намагається вплинути на його життя.
Г.
Марков
IV.
Колективна робота з текстом-зразком
► Прочитати текст. Визначити його
тему й основну думку. Виділити мікротеми висловлювання (скласти план).
У
МОЄМУ САДУ, НА МОЄМУ ГОРОДІ
Щороку
у нашій школі проводиться виставка-конкурс «У моєму саду, на моєму городі», під
час якої учні всіх класів виявляють свої творчі здібності.
Кожен
може показати зроблене своїми руками. Це може бути фігурка з дерева чи
вишивка. А можна принести плоди зі своєї дачі, прикрасивши їх. Особливо мені
подобається, коли учні фантазують, роблять з овочів і фруктів різноманітні
композиції. Наприклад, «Осінні дари», «Матінка-природа», «Обжинки».
Традиційно
осінню виставку відвідують усі: діти, вчителі, батьки, дідусі й бабусі. З
кожного класу вибираються два учні-екскурсоводи, які розповідають про вироби та
цікаві експонати з овочів і фруктів. На столах можна побачити різні учнівські
творіння, почути фантастичні розповіді про них.
Після
виставки всі дари природи відправляють до дитячих інтернатів, лікарень.
Сподіваюсь,
що і надалі ця традиція житиме в нашій школі.
► Післятекстові завдання:
1)
Який факт викладено в замітці? 2) Яку роль відіграє заголовок? 3) Слова якого
стилю (розмовного, офіційно-ділового, наукового) переважають у тексті? 4) До
якого стилю належить висловлювання?
V.
Поглиблення відомостей учнів про замітку як жанр мовлення
Опрацювання
теоретичного матеріалу
► Замітка — коротке повідомлення
про якусь подію, що може зацікавити читачів. Вона характеризується стислістю,
влучністю мови, а також тим, що в ній завжди ставиться проблема, нерідко
міститься заклик, звертання до читача. Характерними рисами замітки є достовірність
інформації, чіткість, лаконічність, ясність, актуальність, тактовність викладу.
Замітка
висвітлює якийсь новий важливий факт. Автор повідомляє, що відбулося, де,
коли, з ким, чому, виділяючи при цьому основну думку.
Основу
інформаційної замітки складають факти зі шкільного життя — цікава екскурсія,
конкурси, успіхи в навчанні, спортивні досягнення, зустрічі з цікавими людьми,
робота гуртка, підготовка до відзначення знаменних дат тощо.
► На основі теоретичного матеріалу
довести, чи належить текст «У моєму саду, на моєму городі» до замітки. Свою
думку обґрунтувати.
VI.
Творча робота над заміткою
(сприймання,
стилістичний аналіз і відтворення)
► Прочитати замітку. Визначити тип
мовлення. З'ясувати, чи актуальна тема висвітлюється автором у замітці. Яка основна
думка висловлювання? Підготувати усний переказ замітки.
ЧИМ
Я МОЖУ ДОПОМОГТИ БРАТАМ СВОЇМ МЕНШИМ?
Нещодавно
побачила світ Червона книга України, до якої занесено вже близько 100 видів
тварин. Ці дані свідчать про те, що чисельність деяких із них у нашій країні
постійно зменшується.
Як
позбутися цього? Як допомогти братам нашим меншим?
Важливим
заходом для збереження тварин є створення заповідників. В Україні існують
численні заповідники, де охороняються не тільки рослини й тварини, але й
ґрунти, повітря, води.
Але
охорона тварин — справа не тільки заповідників. Це обов'язок кожного із нас.
Так, і я намагаюсь зробити свій внесок у цю добру справу: будую
шпаківні, гніздовища, годівнички для птахів.
Нині
людина сильна як ніколи. А сильний завжди повинен допомагати слабшому.
Пам'ятайте, допомогти природі зобов'язаний кожний!
► Бесіда за змістом тексту: 1) Яка
проблема висвітлюється в замітці? 2) Які факти покладено в основу замітки? 3)
Чи міститься в ній заклик? 4) З якою метою автор використовує питальні
речення?
► Висловити власне ставлення до
порушеної у висловлюванні проблеми.
VII.
Підсумок уроку
VIII.
Домашнє завдання
Написати
невелике висловлювання з теми «Охорона тварин — обов'язок кожного», поклавши в
основу достовірну інформацію й виділивши при цьому основну думку.