ЖАНРИ МОВЛЕННЯ: ОПОВІДАННЯ, ВІДГУК, ЗАМІТКА, ЛИСТ, ОСОБЛИВОСТІ їх ПОБУДОВИ
27.04.2011, 11:14:39
Мета:
сформувати в учнів уявлення про основні жанри мовлення, ознайомити з
особливостями побудови оповідання, відгуку, замітки, листа; удосконалити
вміння визначати тему й основну думку висловлювання; розвивати мовленнєво-комунікативні
вміння здійснювати типологічний аналіз текстів, різних за жанрами
(характеризувати їхній зміст, структуру, мовні особливості).
Тип
уроку: урок розвитку зв'язного мовлення.
ХІД
УРОКУ
I.
Організаційний момент
II.
Розвиток пошукової пізнавальної активності учнів
Проведення
бесіди за питаннями
1.
Які стилі мовлення ви знаєте?
2.
Які види висловлювань характерні науковому, офіційно-діловому і художньому
стилям?
3.
Назвіть жанри усної народної творчості.
Вибірково-розподільна
робота
► Подані види висловлювань
розподілити за стильовою приналежністю. Заповнити таблицю.
Казка,
заява, наукова стаття, оповідання, замітка в газету, розписка, доповідь,
повість, автобіографія, науковий опис, фоторепортаж, відгук, лист, протокол.
Види висловлювань
художнього стилю
наукового стилю
публіцистичного стилю
офіційно-ділового стилю
III.
Повідомлення теми, мети й завдань уроку
IV.
Виконання практичних завдань творчого характеру
Творче
спостереження з елементами зіставлення
►Прочитати тексти. Визначити тип мовлення кожного з них.
З'ясувати, що виражають заголовки в них —
тему чи
основну думку. Що спільного й відмінного в побудові цих висловлювань? Указати
на те, який текст належить до оповідання, а який — до
замітки. Свій вибір обґрунтувати.
Текст
1
ЛЮБІТЬ
КНИГУ Не дуже любив книгу Василько. От одного вечора ліг він спати та й узяв
книжку перед сном почитати. А знав, що як лежачи книжку читаєш, псується зір і
псується книжка. Лежить Василько, читає і задрімав.
І
сниться Василькові, що він сам книжечка. От бере його, книж-ку-Василька,
Оленка. Читає і водночас обідає. Борщ із ложечки капає на Василька-книжку. А
потім ухопили Василька-книжку Міша і Вова. Почали на ньому різні дурниці
писати. Далі ще гірше! Оленка почала Василька-книжку ножицями різати, малюнки
вирізати. Уже Василько-книжка не книжка, а шмаття, в яке Оленка загорнула
сніданок.
Так
гірко та боляче зробилося Василькові, що він прокинувся. А прокинувшись, гасло
про книжку склав: «Бережи книжку — це твій друг!» (За Остапом
Вишнею).
Текст
2
ПАМ'ЯТІ
ВЕЛИКОГО КОБЗАРЯ
З
9 по
12 березня
у нашій школі відзначалася річниця з дня народження Тараса Шевченка.
Протягом
Шевченківських свят лунало величне слово поета. Конкурси на кращого читця
поезії Кобзаря, літературно-музичні композиції, бібліотечні уроки підготували
учні 5-7 класів. Руками школярів та їхніх батьків було оформлено стіннівки,
плакати, листівки, ребуси, літературні шаради.
Закінчився
тиждень пам'яті Великого Кобзаря святом музики і поезії. Своїм талантом
радували заслужені артисти України Н. Лелека, Х. Ширінський, І.Кісельникова та
переможці шкільного конкурсу на кращого читця поезії Т. Шевченка (З газети).
► Виділити
в оповіданні зав'язку, кульмінацію і розв'язку. Скласти план.
►Проаналізувати структуру замітки. Про яку подію йдеться у
висловлюванні? Чи зацікавила вона вас? Чи можна дати відповіді на питання що?
коли? де? відбувалося?
Творче
спостереження з елементами аналізу
►Прослухати текст. Назвати його жанр. Якому стилю мовлення
він характерний?
Здрастуйте,
дорогі мамо й тато!
У
мене все нормально. Служба йде добре, хоча часом буває нелегко.
Час,
що провів на заставі, пролетів швидко. Уже думаю про повернення додому, своє
подальше життя. Тим більше, що твердо вирішив: учитимусь далі. Хочу на
агронома-лісівника. У нас в Буркутах і довкола них ще стільки піщаних
кучугур... Їх треба засадити деревами, красивими чагарями.
Ось
такі мої думки, плани. Дуже хотілося, щоб вони здійснились. На цьому закінчую.
Обіймаю вас усіх і міцно-преміцно цілую. Юра (За Ю. Голобородьком).
►Назвати адресата й адресанта мовлення. Про що розповідає
автор листа?
►Визначити, чим починається лист, про що йдеться в
основній частині, чим закінчується.
►Прочитати учнівський відгук про дитячу книжку. Знайти в
тексті: а) речення, в якому дається оцінка книги; б) частину, в якій дається
частковий аналіз оповідань. Чи містить відгук висновок? Нещодавно на уроках
позакласного читання з української літератури ми познайомилися з книжкою
херсонського письменника Юрія Голобородька «Лиманські билиці», яка вміщує
цікаві й пізнавальні розповіді.
Героєм
оповідань є хлопчик з прилиманського села, рибальський син Костик. Він росте
допитливим, кмітливим, працьовитим. У нього є свої дитячі захоплення і радощі,
котрим він присвячує вільний час. Інколи потрапляє у складні, навіть трагічні
ситуації. Письменник про них розповідає схвильовано, правдиво.
Твори
Юрія Голобородька допомогли нам збагатитися знаннями про навколишній світ,
дізнатися про рибальську працю, її колорит.
► Чи вдалося, на вашу думку,
автору відгуку обґрунтувати свою думку про книжку?
► На основі аналізу зробити
висновок про особливості будови відгуків.
V.
Узагальнення знань на основі узагальнювальної таблиці
Розглянути
матеріал таблиці. Прочитати й запам'ятати визначення опрацьованих на уроці
жанрів мовлення. Проаналізувати особливості будови кожного з них.
Жанри
мовлення
Оповідання
Невеликий прозовий твір, в якому розповідається про щось або когось
Зав'язка — кульмінація — розв'язка
Відгук
Це обмін враженнями про прочитану книжку, переглянутий кінофільм,
телепередачу та ін., вираження свого ставлення до подій, героїв, їхніх
учинків тощо
1. Загальне враження (сподобався чи не сподобався твір).
2. Частковий аналіз твору.
3. Обґрунтування висловленої оцінки
Лист
Це письмове висловлювання, призначене для спілкування з кимось на
відстані
1. Початок (звернення до людини, якій адресується лист).
2. Основна частина (розповідь про своє життя, здоров'я, родинні новини,
про речі, що становлять спільний інтерес).
3. Кінцівка (побажання здоров'я, щастя; вітання родичам і знайомим)
Замітка
Коротке повідомлення про якусь подію, що може зацікавити читачів
Що відбулося — де відбулося — коли відбулося — з ким відбулося
VI.
Підсумок уроку
VII.
Домашнє завдання
1.
Скласти відгук про переглянутий фільм (передачу) або самостійно прочитану
книгу, дотримуючись структури творів цього жанру мовлення.
2.
Написати замітку до шкільної газети про якусь подію зі шкільного життя.
Проаналізувати, чи на всі питання (що? де? коли? з ким?) можна знайти відповіді
у вашій замітці.
3.
Дібрати з художньої літератури невелике оповідання. Схарактеризувати його
будову (визначити зав'язку, кульмінацію і розв'язку).