Мета: ознайомити учнів зі змінами приголосних при
творенні прикметників на -ськ-; -цьк-; -зьк- та іменників на -ств(о)-;
-зтв(о)-; -цтв(о); формувати вміння правильно вимовляти і записувати
слова, які зазнають змін; розвивати увагу, логічне мислення; збагачувати
словниковий запас; виховувати любов до рідної землі, її багатств,
духовної та матеріальної культури. Тип уроку:
вивчення нового матеріалу Методи та прийоми:
«Очікування», «Прогнозування»,
індивідуально-диференційовані завдання, пояснення, проблемне питання,
фронтальне опитування, краєзнавчо-лінгвістична робота "Це моя історія,
це моя країна”, лінгвоестафета, самостійна робота «Я – сам, я – сама»,
«Правильно-неправильно», «Кодування», складання алгоритму, тестові
завдання, рефлексія підсумку уроку Обладнання:
підручник, роздатковий матеріал, атласи з географії, «зірочки», мультимедійний комплекс, презентація, карта України
Учитель української мови та літератури Коробківської ЗОШ І-ІІІ
ступенів Каховської районної ради Херсонської області, спеціаліст вищої
категорії
Ткач Олена Олександрівна
ХІД УРОКУ
І. Організація класу Любі діти, у наш клас
Завітали гості щирі.
Привітайте в добрий час
Гостей посмішкою й миром.
Ми вам раді, добрі люди,
І вітаєм щиро вас.
Та запрошуєм ласкаво
На урок у шостий клас.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Мотивація навчальної діяльності.
- Ми продовжуємо вивчення теми «Зміни приголосних при творенні слів»,
зокрема сьогодні зупинимося на змінах приголосних при творенні
прикметників на -ськ-; -цьк-; -зьк- та іменників на -ств(о)-;
-зтв(о)-; -цтв(о).
Визначити мету до снаги вам: «На цьому уроці я дізнаюся…. На цьому уроці я вивчу…. На цьому уроці мене чекає….»
- А ще вчитися правильно вимовляти і записувати слова, які зазнають
змін, розвивати увагу, логічне мислення, виховувати любов до рідної
землі, духовної та матеріальної культури.
- Отже, мета визначена. А щоб її реалізувати, ми з вами вирушаємо в
подорож. Визначити напрямок, я сподіваюсь, ви допоможете.(починається
слайдова презентація, музика)
- Уявіть літню ніч, зоряне небо. Мружать очі міріади золотих іскорок. Місяць-пастух гуртує їх по безкраїх небесних просторах.
Чумацький Шлях Як біла хмара - тисячі зірок,
Над полем танець хороводять.
Піду вночі шукать ставок,
Вони мене назад приводять.
Дивилися на них батьки,
Легенди нам розповідали.
І дивувались їм діди,
І солов'ї пісні співали.
Орієнтиром був у морі
І чумаки по ньому йшли.
Ув'язнені шукали волі
І моряки по ньом пливли.
Як напливають небом хмари,
Себе недобре почуваю,
Бо я пастух зірок отари -
Звіздар. Душею відчуваю...
Володимир Кажанов.
- Що це за хмара? (Чумацький Шлях)
Вражає Чумацький Шлях, білою сіллю притрушений. Придивіться пильно, чи
не побачите там невтомних зоряних трудівників – чумаків, які везли і
везуть на скрипучих мажарах все, чим багатий наш український народ.
- Чи відома вам ця назва? Хто такі чумаки? На якому уроці ми вели мову про них? До якого виду народних пісень вони відносяться?
- Давайте прочитаємо наукове пояснення даному терміну (на екрані)
Довідка. Чумаки
– це категорія населення в Україні, що в XVI – XIX ст. займалася торгово-візницьким промислом. Чумацтво
– це торгівельно-транспортна корпорація людей,
яка склалась у XVI ст. в Південній Україні з метою постачання солі з
північного Криму в Україну, Польщу та інші сусідні країни. Чумацький (Молочний) шлях
– це відносно яскрава сріблясто-біла смуга на зоряному небі.(на карті показує) Чумацький шлях
— торгово-візницький шлях, яким чумаки з 16-го по 19 століття возили
сіль з чорноморського узбережжя Криму, а з України — хліб та інші
сільськогосподарські продукти. Втратив своє значення в 1870-80 роках у
зв'язку з розвитком залізниць і річкового транспорту та припиненням
чумацького промислу.
- Запитання є? Щось не зрозуміло?
На уроці ми пройдемо разом з чумаками по шляху найвизначнішими містами рідної України.
Епіграфом нашого уроку будуть слова: Ніколи не говори: «Я - неук»,
А завжди кажи «Я - зірка».
На парту кожному із вас упала зірка. За допомогою цих зірочок ми
визначимо в кінці уроку найактивнішого, найрозумнішого учня -
найяскравішу зірку.
- Бажаю вам і собі гарної подорожі, успіхів Ваше завдання - показати
свої знання, уміння, навички, ерудицію, кмітливість, любов до рідної
землі.
Вирушаємо.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Починаємо подорож з Києва.(презентація). Позначте на карті місто Київ.
Столиця України, звідки ведуть свій шлях чумаки на південь. Київ… Місто,
оспіване письменниками, поетами, композиторами. Кожного, хто побував у
Києві, задаровують Дніпрові кручі, стародавня Софія, Золоті ворота.
- Давайте пригадаємо вивчений матеріал – підготуємося в дорогу.
Індивідуально-диференційовані завдання(на дошці).
1 учень – І варіант. Завдання: від поданих прикметників утворіть
іменники з суфіксом –ин-. Підкресліть приголосні, у групах яких
відбуваються зміни.
Прилуцький, київський, одеський, вінницький, херсонський, каховський.
- Пояснити. Назвати орфограму.
2 учень – ІІ варіант. Завдання: виконайте словотвірний розбір усіх слів, морфемний аналіз виділених слів.
Перевозити, безмежний, блакить, чорноморський, молодь.
- Чи співпадає морфемний розбір і словотвірний розбір? Доведіть.
3 учень – ІІІ варіант. Завдання: скласти і записати речення, у яких
подане слово виступало різними частинами мови. Виконайте синтаксичний
розбір одного речення.
Край.
4 учень( у зошиті) виконує письмову роботу.
Фронтальне опитування.
- Який розділ науки про мову вивчаємо? Поряд з ним?
- Що вивчає словотвір? Орфографія?
- Мовна одиниця вивчення в даному розділі?
- Скільки способів словотвору є?
- Назвіть їх. Наведіть приклади.
- Що називається твірною основою?
- Який словник допоможе вам із визначенням способу творення слів? Перевірити правильне написання слова? (показую)
- Що називається іменником, прикметником?
Перевірка виконаних завдань учнями на дошці. Пояснення. Підсумок.
Оцінювання учнів, які були біля дошки.
Зірки отримують усі, хто правильно відповів, виконав завдання.
ІV. Пояснення нового матеріалу.
Наступна зупинка – Полтавщина. Позначте на карті України.
Місто Полтава. (презентація)
Полтава - згадується з 1618 року. Завжди була одним з найважливіших
центрів науки та освіти в Україні. На території міста функціонують 12
вищих навчальних закладів. Багато церков, будівель, визнаних пам'ятками
архітектури. Велике число музеїв, парків і зелених насаджень.
На дошці – група слів: український, чумацький, товариський, запорізький.
Визначимо спосіб творення. Чому слова, утворені за однією моделлю(суфіксальним способом: додаванням суфікса – ськ- ) мають різні буквосполучення
В українській мові при творенні слів можуть змінюватися приголосні. Зміни відбуваються в таких групах приголосних
Г, ж, з + -ськ-, -ств- -зьк-, -зтв-
К, ч, ц + -ськ-, -ств- -цьк-, -цтв-
Х, ш, с + -ськ-, -ств- -ськ-, -ств-
Приклади
Інші приголосні перед суфіксами -ськ-, -ств- на письмі зберігаються: брат – братство, братський, Чернігів – Чернігівська.
Робота з підручником.
Ознайомтеся з теоретичним матеріалом підручника. Чи все ми повідомили?(виняток)
- Звертаю увагу на вимову слів – у більшості відбувається уподібнення
приголосних. Але це тільки у вимові, а на письмі користуємося правилом.
- Чи є щось не зрозуміле у викладеному? Запитуйте.
- Хто готовий відтворити викладений матеріал?
Повторимо.
Підсумок.
- Чи потрібно нам знати це правило? (Адже Україна велика і ми повинні
правильно називати області, райони, території, збірні назви)
Отже, вивчили орфограму «Буквосполучення –зьк-, -цьк-, -ськ-, -зтв-, -цтв-, -ств-»
V. Закріплення вивченого.
1. Ми прибули у Кременчук, який мав велике значення як транзитний пункт
для всієї України на той час(презентація) На карті позначте
Кременчук – місто обласного підпорядкування, адміністративний і
промисловий центр. Розташоване майже в центрі України, на березі Дніпра
Назва Кременчука від слова "кременчик", або "кремінчик" (шматочок
кременю), яке стало основою для назви міста оскільки в Дніпрі поблизу
сучасного Кременчука багато каміння кременистої породи. У Кременчуцькому
районі 17 заповідних об'єктів. Площа заповідного фонду 6511,75 га, що
складає 5,8 % від території району.
Краєзнавчо-лінгвістична робота "Це моя історія, це моя країна”
Завдання: від поданих слів утворити нові за допомогою суфікса –ин-. А
щоб виконати це завдання, нам потрібно що зробити? (утворити прикметник
за допомогою суфікса –ськ-)
Київ, Львів, Дрогобич, Житомир, Харків, Хмельницький, Донецьк, Прилуки, Суми.
Звучить повідомлення про походження назв українських міст.
Київ – за легендою, його засновником був князь Кий, що прийшов сюди разом з братами Щеком і Хоривом, та сестрою Либідь.
Львів – заснував князь Данило Галицький і назвав його на честь сина Лева.
Харків – названий іменем козака Харка.
Суми – названі начебто першими поселенцями-козаками, які знайшли тут
торбини(сумки). Сумкою і називається річка, на якій стоять Суми.
Житомир – пов'язаний з ім’ям одного з дружинників київських князів Аскольда і Діра.
Дрогобич – за народними переказами раніше називався Бич. Під час
татаро-монгольської навали місто було спалене ворогом. Згодом поблизу
згарища було засновано другий Бич. Ця назва збереглася і досі.
Прилуки –поширена назва багатьох населених пунктів у слов'янських землях із значенням біля луки (лука - "вигин ріки").
Хмельницький – до 1954 року Проскурів. Перейменований на відзнаку
300-річчя возз'єднання України з Росією і названий за ім'ям Богдана
Хмельницького (1595-1657), гетьмана України, керівника визвольної
боротьби українського народу.
Донецьк – заснований у 1862 році. Раніше Юзівка - підприємствами,
біля яких розвивався населений пункт, володів англійський капіталіст
Джон Юз. З 1924 по 1961 роки - Сталіно.
Кривий Ріг - селище виникло у 70-х роках ХVIII століття; місто - з 1926 року. На Україні і півдні Росії ріг означає - "яр" чи
"мис".
- На які орфограми виконували завдання? («Букви чч – щ в іменниках з
суфіксом –ин(а)», «Буквосполучення –зьк-, -цьк-, -ськ-, -зтв-, -цтв-,
-ств-»)
Перевірка – підсумок – зірочки
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА ДЛЯ ОЧЕЙ
2. Прибули в Запоріжжя – центр не тільки козацтва, а й чумацтва.(презентація). Позначте на карті наше місце перебування.
Місто на Дніпрі. У 1775 році на цьому місті заснована фортеця, яка
отримала назву Олександрівська, з 1906 року - місто Олександрівськ.
Перейменоване в 1921 році у Запоріжжя. Вище міста, біля знаменитих
дніпровських порогів на острові Хортиця, знаходилась Запорізька Січ -
центр українського козацтва.
Лінгвоестафета: умову пам’ятаєте – виходити до дошки тільки тоді, коли учень виконав завдання.
І група - утворити прикметники за допомогою суфікса –ськ-.
Сиваш, Запоріжжя, Збараж, Галич, чех, казах, Овруч.
ІІ група – утворити іменники за допомогою суфікса –ств-.
Козак, жінка, чумак, птах, товариш, парубок, ткач.
- На яку орфограму виконували завдання?
- Подивіться уважно на виконане завдання. Подібна вправа вам буде задана додому. Якщо є щось незрозуміле, запитуйте.
Запишіть домашнє завдання: п.12-13 вивчити правила, таблицю. Вправа 153
(2 завдання), 149. Виконати морфемний та словотвірний розбір трьох слів.
Для ІІ, ІІІ варіантів скласти 1 речення і виконати синтаксичний розбір.
Перевірка – підсумок – зірочки
3. Нас зустрічає Херсон – наш обласний центр.(презентація) Позначте на карті України.
Заснований у 1778 році і названий ім'ям давньогрецького і візантійського
міста в Криму Херсонес за існуючою тоді модою російського уряду на
давньогрецькі назви.
Самостійна робота.
І варіант: розподілити «Правильно-неправильно»
Полтавччина, Чернігівщина, Івано-Франківшчина, козаччина, вояччина,
Галиччина, товариш - товаризький, чех – чеський, парубок – парубоцький.
ІІ варіант: «Кодування»
1 - буквосполучення – ськ-,
2 - буквосполучення – цьк-,
3 - буквосполучення – зьк-,
4 - буквосполучення – ств-,
5 - буквосполучення – цтв-,
6 - буквосполучення – зтв-
Прага – пра…ий, студент – студент…ий, латиш – лати…ий, читач – чита…ий,
юнак – юна…о, агент – агент…о, дивак – дива…о, убогий – убо…о.
ІІІ варіант: скласти алгоритм вибору правильного вживання буквосполучень.
Самоперевірка(на екрані).
І варіант
Правильно Неправильно
Чернігівщина, Полтавччина,
козаччина, Івано-Франківшчина,
вояччина, Галиччина
парубоцький,
чеський,
товариський,
ІІ варіант
«Кодування» 31125456
Виступ ІІІ варіанта
Підсумок – зірочки
VІ. Узагальнення і систематизація вивченого.
Повертаємось у рідне серцю, найкраще місце на землі – село Коробки. А
чи знаєте ви, що більше 150 років тому через тоді ще неіснуюче наше село
проходив Чумацький шлях. Досліджували цю тему учні нашої школи в секції
МАН «Історичне краєзнавство» на чолі з Випирайло Н.І.
Завершується наша подорож містами України, сподіваюсь, корисна,
пізнавальна, цікава. Якщо вас зацікавила історія міст і сіл України, їх
культурні пам’ятки, у бібліотеці ви знайдете відповіді на всі ваші
питання. Презентую довідкову, енциклопедичну, краєзнавчу літературу.
- Для того, щоб усі переконалися, що ви засвоїли тему уроку, показали
навички взаємодопомоги, колективізму, проведемо групову форму роботи
«Знайди відповідь» – у парах виконайте тестові завдання.
1. Словотвір – це:
ж) творення граматичних форм слова;
з) розділ мовознавства, що вивчає способи творення слів;
и) розділ мовознавства, що вивчає словниковий склад мови.
2. Словотворення – це:
ж) зміна форми одного й того самого слова;
з) відмінювання слова;
и) розбір слова за будовою;
і) процес утворення слова.
3. При творенні прикметників із суфіксом –ств- кінцеві звуки основи змінюються так:
о) г + -ств- -ств-, к + -ств- -зтв-, х + -ств- -цтв- ;
п) г + -ств- -цтв-, к + -ств- -ств-, х + -ств- -зтв-;
р) г + -ств- -зтв-, к + -ств- -цтв-, х + -ств- -ств-.
4. При творенні прикметників за допомогою суфікса –ськ- кінцеві звуки основи змінюються так:
к) ч + -ськ- -цьк-, ж + -ськ- -зьк-, ш + -ськ- -ськ-,
л) ч + -ськ- -ськ-, ж + -ськ- -цьк-, ш + -ськ- -зьк-,
м) ч + -ськ- -зьк- , ж + -ськ- -ськ- , ш + -ськ- -цьк-.
5. Позначте слово, у якому на місці пропуску пишеться ч:
а) Гали..ина,
б) Доне..ина,
в) Миколїв..ина.
Правильна відповідь: ЗІРКА
Перевірка – підсумок.
VІІ. Підсумок уроку
- Пригадайте поставлену мету на початку уроку. Чи досягли ми її?
Продовжіть речення: «На уроці я навчився…», «Я дізналася, що…», «Мені
сподобалося…», «Мої очікування …».
- Що особисто вам дав сьогоднішній урок?
- Що було цікавого на уроці?
- Які види роботи на уроці вам сподобались?
- Чи поділитесь ви з батьками своїми враженнями від уроку?
Оцініть свою діяльність на уроці Урок пройшов
Недаремно Результативно Творчо Ідеально
Змістовно Звичайно Активно Повільно
Корисно Дохідливо Нецікаво Цікаво
Без нудьги Миттєво Ефективно Емоційно
Геніально Збентежено Непередбачено Душевно Я працював(ла)
Із задоволенням Із запалом Завзято Досконало
Енергійно Дружно Плідно Старанно
Творчо Активно Відповідально Зворушливо
Достойно Доброзичливо Погано Без ініціативи
Повільно Незадовільно
А тепер підрахуйте зірочки. Давайте визначимо найяскравішого, найрозумнішого.
Оцінювання.
Повернемося до епіграфа уроку. Чи переконалися, що ви – зірки?
- Візьміть свої зірочки і підніміть їх угору. Утворимо своє зоряне небо,
приєднаємося до зоряного шляху. Подивіться, як вони яскраво
палахкотять.
Ось вже б’є Годинник Часу,
Час настав прощатися.
Дуже прошу, дорогенькі,
У своїх малих серденьках
Залишити назавжди
Хоч краплинку дивини.
І та зірочка-зірничка
Буде вам світити вічно.
- Спасибі за урок. Кажуть люди: кожна падаюча зірка приносить людині щастя. Тож нехай ваше життя буде вічним зорепадом.
Але кожен із вас повинен пам’ятати: Я - учень
Я - хочу знати
Я - думаю
Я - вмію
Я - знаю
Я - особистість творча
Я – зірка
|