Мета: поглибити знання учнів про звертання, виробити вміння вживати розділові знаки при звертаннях, використовувати їх у зв’язному мовленні; розвивати уважність, мислення учнів; виховувати любов до рідного, слова, України.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
- У реченні "Любіть, друзі, рідну мову" пояснити пунктограму.
ІV. Повідомлення теми уроку.
V. Основний зміст роботи.
1. Засвоєння нового матеріалу. – Доповнимо свої знання про звертання, розглянувши таблицю Звертання за будовою: Непоширені (одне слово) Поширені виражені іменником та іншими (сполучення слів) іншими частинами мови. виражені іменним словосполученням.
Наприклад: Утішайсь, Україно, своїми дітьми! Наприклад: У любові до рідної землі зростай, покоління молоде.
2. Пояснення вчителя.
3. Тренувальні вправи. - Прочитайте уважно речення. Розставте розділові знаки. 1. Ти постаєш в ясній обнові, як пісня линеш рідне слово. 2. Ти наше диво калинове кохана материнська мово! (Д. Білоус) 3. Слово наше рідне ти сьогодні зазвучало, як початок, як начало, як озброєння всім видне слово наше рідне. (П.Тичина) 4. Умивайтеся дівчатонька молоді цвіт-калину розпускайте на воді. (М. Рильський) 5. Привітай же моя ненько моя Україно моїх діток нерозумних, як свою дитину. (Т. Шевченко) - Укажіть речення з поширеними звертаннями.
4. Творче моделювання. - Із записаних прикладів речень відшукайте те речення, яке відповідає певній схемі. Поясніть пунктуацію. 1. З, ______ . (?!) 2. ____, З , ____ . (?!) 3. ______ , З . (?!) 4. З ! ____ . (?!)
1. Моя Україно! Як я тебе любив! 2. Україно, я для тебе на світі живу. 3. Вшануйте, друзі, мову! 4. Ти у світі одна, батьківщино моя. 5. Хвилинка для відпочинку.
6. Завдання за варіантами (робота у групах). I в. – скласти речення за першою схемою; II в. – скласти речення за другою схемою; III в. – скласти речення за третьою схемою; IV в. – скласти речення за четвертою схемою.
7. Тренувальні вправи (за підручником)
VI. Підсумок уроку. Інтерактивний метод "Мікрофон". – Що називається звертанням? Наведіть приклади. У яких реченнях за метою висловлювання можуть використовуватись звертання? Місце звертань у реченні. Які розділові знаки вживаються при звертанні? Якою є будова звертань? У якому стилі мовлення використовуються звертання?
VII. Оголошення результатів навчальної діяльності учнів.
VIII. Домашнє завдання.
Вивчити матеріал за підручником; вправа _________; завдання за вибором: виписати із будь-якого художнього твору 5 речень із звертаннями.
Завдання 1. Ти постаєш в ясній обнові, як пісня линеш рідне слово. 2. Ти наше диво калинове кохана материнська мово! (Д. Білоус) 3. Слово наше рідне ти сьогодні зазвучало, як початок, як начало, як озброєння всім видне слово наше рідне. (П.Тичина) 4. Умивайтеся дівчатонька молоді цвіт-калину розпускайте на воді. (М. Рильський) 5. Привітай же моя ненько моя Україно моїх діток нерозумних, як свою дитину. (Т. Шевченко) Завдання 2 1. Моя Україно! Як я тебе любив! 2. Україно, я для тебе на світі живу. 3. Вшануйте, друзі, мову! 4. Ти у світі одна, батьківщино моя.
1. З, ______ . (?!) 2. ____, З , ____ . (?!) 3. ______ , З . (?!) 4. З ! ____ . (?!) Завдання 2 1. Моя Україно! Як я тебе любив! 2. Україно, я для тебе на світі живу. 3. Вшануйте, друзі, мову! 4. Ти у світі одна, батьківщино моя. 1. З, ______ . (?!) 2. ____, З , ____ . (?!) 3. ______ , З . (?!) 4. З ! ____ . (?!)
|