Тема : Звук [ж ], буква ж . Жниварські пісні.
Мета : Ознайомити учнів з буквою ж, її звуковим значенням.
Вчити читати склади, слова і речення з новою буквою. Розвивати зв’язне
мовлення, уміння працювати в гру пах, збагачувати словниковий запас.
Удосконалювати навички
інтонаційного та виразного читання . Виховувати повагу до народної
творчості, почуття дружби, працелюбності
, бережливе ставлення до хліба.
Обладнання: картки для читання
, ілюстрації на тему « Жнива», демонстраційний матеріал, «колосочки» із
записаними на них прислів’ями, сніп жита.
Хід уроку
І.
Організація дітей до роботи
Звучить запис сюрчання
коників у житі та спів
жайворонка.
Вчитель: Ясне сонечко
теплим промінням
Зігріває луги і поля.
Літо… Коники , жайвір у
житі…
Це моя українська земля.
Наш урок сьогодні ми
проведемо у кабінеті народознавства. І це не випадково! Уявімо, що
живемо ми не у галасливому місті, а в українському селі. Повірити у це
нам допоможуть атрибути музею: хата, тин, криниця. Здавна український
народ любив робити усе дружно, не
поодинці , а гуртом. Гуртом
співали, гуртом працювали. Отож, і ми сьогодні з вами попрацюємо не
поодинці, а дружно об’єднавшись у групи.
І будемо творити диво. Груп у
нас 4, відповідно до пір року : осінь, зима, весна, літо.
ІІ.
Мотивація навчальної діяльності
Вчитель: - А яке
диво ми створюємо на уроці читання?
- Для чого вивчати нові
букви?
- Що для цього
потрібно?
- Отож, девізом нашого
уроку будуть слова :
« Якщо уважно будеш
працювати ,
То швидко зможеш все
запам’ятати!»
ІІІ. Оголошення теми уроку
Вчитель: Сьогодні ми
вивчимо нову букву, навчимося читати з нею слова і речення.
IV.
Опрацювання нового матеріалу
. Вчитель: -
На які групи поділяються звуки української мови?
- При вимові яких звуків повітря проходить
вільно?
- При вимові яких
звуків повітря потрапляє на перешкоди?
- Як поділяються звуки
за участю голосу і шуму?
- Чим позначаються
звуки на письмі?
- А щоб дізнатися, яку
букву ми будемо вивчати, пограймо гру
« Впіймай звук!»
Жовте жито жук жував
І з Женею жартував.
Жартом – жартом і у Жені
Жовтий жук живе у
жмені.
- То який звук зустрічається найчастіше?
- Він голосний чи приголосний? Доведіть це, користуючись словами : Я вважаю, що…, Тому, що…, Отже… .
- Учень : Я вважаю, що звук [ж ] - приголосний. Тому що при його вимові повітря потрапляє на
перешкоду ( зуби). Отже, цей звук приголосний.
Вчитель: Який звук [ж ] за участю
голосу і шуму?
Учень: При вимові звука [ж ] ми чуємо і голос і шум, отже звук [ж ] дзвінкий.
Вчитель: Наведіть приклади інших дзвінких звуків.
Висновок : Звук [ж ] -
приголосний , дзвінкий.
Вчитель: А на письмі цей звук позначається буквою»Ж» , яка у
касі букв знаходиться перед
буквою З.
Буква Ж дуже цікава:
Ніжки зліва, ніжки справа.
Буква Ж ще й розмовляє,
Бо у «книжці проживає.»
3. Читання складів і слів
ланцюжком у групах.
І гр.. « Осінь» - прямі
склади : жа, жо, жу, же, жи , жі.
ІІ гр.. « Зима» -
обернені склади : аж, ож, уж , еж, иж, іж.
ІІІ гр.. « Весна» - злиття : жна, жно ,
жну, жне, жни, жні.
ІVгр. « Літо» - слова :
вуж, ніж, жаба, діжка.
Назвати тільки односкладові слова.
4.Робота з підручником
на с. 102.
1) Прочитати слова з променеподібної таблиці.
2) Чітко читати за
зразком вчителя і вимовляти звук [ж ] у середині
слова.
5. Робота в групах.
Серед слів, які
записані на картках, учні вибирають лише ті, щоо вказує їм вчитель:
І група : слова, у яких буква Ж
на початку слова: жабка, жолудь, женчик, жовтень, жатка.
ІІ група: слова, у яких буква Ж в середині слова : ожина, їжак,
книжка, діжка.
ІІІ група: слова , у яких буква
Ж в кінці слова : ніж, вуж, корж, морж.
IV група : слова,
у яких є 2 букви Ж : узбережжя, збіжжя, підніжжя, роздоріжжя.
1. Гра «
Віднови слово»
Вітерець – пустунець
В поле залетів,
Букви переплутав,
Чудасії натворив.
У кожної групи на парті
лежить велика буква. Діти прикріплюють букви на дошці і читають слово : ЖИТО.
Вчитель: Що таке жито?
Які слова могли б
продовжити ряд, що починається словом «жито»?
Учні: Жито, колоски, хліб,
сніп.
Вчитель: Розгляньте малюнок жита. Де воно росте? А як
потрапляє на поле?
Кожна група готувала інформаційну
довідку про жито у різні пори року: восени, взимку, весною і літом.
1. Інформаційна
хвилинка
І група «Осінь» - Восени жито сіють
у зорану землю. 1 учень інформує, а «художники» групи прикріплюють малюнки
: трактор оре землю, сівалки
сіють , зійшла озимина.
ІІ група «Весна» - Сніг вкриває поля. Він зігріває жито, напуває
його, захищає від морозу і вітрів. « Художники « прикріплюють малюнки
зимового поля.
ІІІ група «Весна» - Сонечко зігріває
землю, жито гарно росте.» Художники прикріплюють малюнки весняного поля.
ІV група «
Літо» - Влітку
жито росте , колоситься, достигає. Настає пора жито жати. « Художники»
прикріплюють ілюстрації «жнива»
Вчитель: Кожна група
гарно проінформувала нас про те, який довгий шлях проходить жито від
зернинки до повного колоса, щоб він сьогодні був на нашому столі. Отож,
настає пора збирати урожай.
Фізкультхвилинка ( Діти співають пісню
про жнива та імітують дії женчиків із саморобними маленькими серпами)
В небі сонечко ясне,
В полі жито золоте.
Зранку, зранку на зорі
В поле йдуть вже
косарі.
Зранку, зранку ти не
спи,
А серпа в руки бери,
Будем жати і косити ,
А вже потім молотити.
Будем жати і косити,
А вже потім молотити.
V.
Закріплення звукового значення
букви Ж Читання жниварських
пісень
Вчитель: 1. Український народ
дружно працював, збираючи хліб. Жінки з серпами , чоловіки з косами.
Працювали дружно, радісно, а допомагала їм у цьому пісня. Та не проста ,
а жниварська. А які ще пісні ви знаєте?
Коли їх співають?
2.Робота над текстом пісень.
1. Виразне
читання вчителем.
2. Бесіда за змістом:
- Хто жав жито?
- Чим жали?
- Що трапилось із серпами?
3. Читання ланцюжком.
4. Хорове читання.
5. Заучування тексту пісень напам’ять
.
3.Робота над прислів’ями.
Вчитель: Спека. Пече сонце. Ви працюєте. Хочете пити. Витріть
чоло , а я підійду до криниці, щоб «набрати вам водиці».(Вчитель
підходить до макету «журавля»). Старовинну українську криницю називали журавлем .
А дістану я з криниці мудрі
слова українського народу, які записані на ваших колосочках. Складіть колосочки так, щоб утворити прислів’я
про працю.
І група : « Не кажи не вмію, а кажи – навчусь.
ІІ група: « Хочеш їсти калачі, не лежи на печі»
ІІІ група: « Лежачий плуг скоро
поржавіє, а ледача людина скоро постаріє.»
ІV група : « Добре там живеться, де пісня
ведеться.»
Вчитель: Зв’яжімо колосочки кожної групи у сніп. Що ви знаєте
про сніп?
Де ставили дідух? Для
чого?
У мене в руках один
колосок. Чи зможе сильний вітер його зламати ? Чому ? А сніп?
Візьмімося за руки і
передаймо один одному силу жита або силу життя.
Ми працювали дружно,
згуртовано, допомагали одне одному відкривати щось нове.
VІ.
Підсумок уроку. Мікрофон
- Яке ж диво сьогодні ми
створили?
- Так, ми вивчили нову
букву, запам’ятали багато нових слів. А найголовніше диво нашого уроку –
це святий хліб, який випекли із житнього борошна. Ви , як маленькі
женчики вижали жито, а перед тим і
«посіяли та виростили його», зв’язали у снопи, звеселили піснею. То ж
пам’ятаймо, скільки праці вкладено у справжнє
народне багатство і бережімо його.
Які нові слова
допомагали нам на уроці?
Яка буква у них
зустрічається?
|